I když je letošní jaro poměrně deštivé a akutní nedostatek vody momentálně u nás nehrozí, šetření pitnou vodou by se mělo stát novým trendem v bydlení. A to platí jak o rodinných, tak o bytových domech. Na obě varianty lze získat významnou finanční podporu od státu v rámci programu Nová zelená úsporám/Dešťovka – dešťová a odpadní voda.
Málokdo má k dispozici pitnou vodu, která nepotřebuje žádné úpravy. Jak podzemní, tak i povrchová voda pro pití se musí upravovat a pak rozvádět vodovody až do našich domovů. A to stojí hodně peněz. Používat takovou vodu na zalévání zahrady, mytí auta nebo splachování je tak v podstatě vyhazování peněz oknem, i když vodu zatím máme. Do budoucna ale lze očekávat spíše její úbytek.
Stále více lidí se proto snaží využívat také vodu dešťovou. Proto se jak u rodinných, tak bytových domů objevují retenční nádrže na dešťovou vodu, které zajišťují, že dešťová voda neskončí bez užitku v kanalizaci. Dodávají se v objemu 1 až 20 m3 a na výběr jsou samonosné retenční nádrže určené k obsypání zeminou, retenční nádrže určené k obetonování nebo dvouplášťové. Vyrábějí se jak v hranatém, tak kulatém tvaru. Pokud si nejste jisti, jaká z nich by se nejlépe hodila na váš pozemek, obraťte se na experty firmy Mravec Plast, kteří vám s výběrem optimálního typu i velikosti nádrže pomohou.
Stát poskytuje dotace pro novostavby při instalaci jedné retenční nádrže ve výši až 65 000 Kč v případě, že je dešťová voda využívána jako užitková (např. pro splachování) i pro zálivku. Obdobně lze získat dotaci až 105 000 Kč při instalaci dvou retenčních nádrží, které slouží k využití odpadní (šedé vody) a zároveň dešťové vody. Existuje také možnost získat dotaci výhradně pro využití dešťové vody na zálivku u starších rodinných domů ve výši až 55 000 Kč. U bytových domů v závislosti na konkrétním výběru retenční nádrže může jít o dotaci v řádu až milionů korun, a to jak při rekonstrukcích, tak u novostaveb.