Výkup nemovitostí za hotovost – čím dál častější způsob

nemovitosti
Výkup nemovitostí za hotovost – čím dál častější způsob

Vlivem zdražování a s ním spojených ekonomických dopadů dle odborníků roste zájem o okamžitý výkup nemovitostí za hotové. Majitelé nemovitostí k němu často přistupují kvůli finančním problémům, kdy potřebují co nejrychleji získat hotovost. Nabídnutím nemovitosti k výkupu ušetří mnoho času, který by zabral standardní prodej, na druhou stranu většinou nemohou očekávat proplacení plné tržní hodnoty nemovitosti. Co si při výkupu nemovitosti pohlídat, jste-li v roli majitele nemovitosti? Jaká rizika nese okamžitý výkup pro realitní kanceláře?

Nárůst poptávky po okamžitém výkupu nemovitostí je na realitním trhu patrný již několik let. Například společnost M&M Reality zaznamenala již na začátku pandemického roku 2020 meziroční nárůst okamžitých výkupů o 10 až 15 %. A značný zájem trvá skrz aktuální ekonomickou situaci logicky i letos.

Kolik peněz

Okamžitý výkup nemovitosti nabízí řada realitních kanceláří i jiných firem z oblasti realit. Ty nemovitost koupí do svého vlastnictví a původní majitel tak dostane své peníze bez zdlouhavého papírování a za pár dní, zatímco při prodeji s makléřem by čekal pravděpodobně týdny až měsíce. Při prodeji vlastními silami pak klidně i více než rok. Úspora času však v tomto případě znamená finanční ztrátu. Je potřeba pochopit, že společnosti, které vykupují nemovitosti, na sebe berou veškerá rizika i finanční náklady spojené s dalším prodejem. Vstupují také do rizika, že prodej bude trvat dlouho či že za něj ve finále nedostanou tolik peněz, kolik zaplatili. Tato rizika se logicky odrážejí v nabízené částce za nemovitost. Přiměřená částka je proto kolem 80 procent tržní hodnoty nemovitosti.

Spekulanti

Majitel nemovitosti uvažující o okamžitém výkupu by si tak především měl ujasnit své priority a potřeby. Pokud konkrétní situace nenahrává alternativnímu řešení, například přefinancování či standardnímu zprostředkováním prodeje, výkup může být dobrým a rychlým řešením.

Majitel nemovitosti, který se nakonec rozhodne svůj byt, dům či pozemek nabídnout k výkupu za hotové, by ale měl podniknout kroky, jak pravděpodobnou finanční ztrátu snížit. Důležité je nechat si provést kvalifikovaný odhad hodnoty nemovitosti od profesionálů. Některé společnosti zabývající se výkupem se totiž mohou snažit klienta přesvědčit o nižní hodnotě nemovitosti, aby zvýšily svůj zisk. S tím se pojí druhá rada, a to obracet se pouze na spolehlivé a ověřené společnosti.

Realitky mohou zaskočit nezapsané exekuce

Ohlídat si několik aspektů by si však měly i samotné společnosti věnující se výkupům nemovitostí. Jednou z nejčastějších motivací majitelů prodat svou nemovitost za hotové jsou totiž dluhy. Vykupující společnost tak mohou překvapit exekuce či věcná břemena. Samozřejmostí by proto měla být nejen kontrola právního a faktického stavu nemovitosti nabízené k výkupu, ale také finanční situace majitele.