V Česku se dají koupit různé netradiční nemovitosti

nemovitosti
V Česku se dají koupit různé netradiční nemovitosti

Kromě běžných typů nemovitostí, jako jsou rodinné domy a byty, se v České republice vyskytují také netradiční stavby. Mimo historické usedlosti a zámky k nim patří například mlýny, vodárenské věže, rozhledny či staré pošty. Ty mohou po přeměně sloužit jako moderní bydlení, ale i zajímavá investice s podnikatelským potenciálem.

Prodej speciálních nemovitostí, například bývalých hospodářství či technických památek, představuje složitou disciplínu. Často se prodávají v neveřejné nabídce, ať už na samotném začátku, nebo po celou dobu. Netradiční nemovitosti se objevují napříč celou republikou.

Energetická soběstačnost je trendy

Přesně na tyto aspekty je z důvodu nestability a vysokých cen na energetickém trhu kladen čím dál větší důraz.

Krkonošská rozhledna, situována na návrší s výhledem do krajiny na okraji obce Roprachtice v okrese Semily, je z hlediska energií naprosto soběstačný objekt. Má vlastní vodní zdroj a solární panely zásobující obě budovy. Ideálně se hodí pro provoz rozhledny s obslužným domem, ve kterém bude občerstvení a rekreační bydlení pro majitele, jak původní investor zamýšlel. Ten současný zde provozuje malé soukromé muzeum, do budoucna ovšem počítal, že v hlavní místnosti vyvede přípojky pro případné dobudování koupelny a kuchyně, aby se prostory daly obývat. Cena objektu je stanovena na 18,5 mil. Kč.

To starobylá usedlost Nový Mlýn nedaleko Stříbra v okrese Tachov fungovala jako mlýn s hospodářstvím. Areál na řece Mži se dá kromě vybudování vodní elektrárny zastavět bydlením vesnického charakteru, ale jsou přípustné i jiné účely využití jako veřejné zařízení (kulturní, zdravotnické, sportovní, sociální), ubytování (kapacita 30 lůžek), obchod (do 200 m2 užitné plochy), pro výrobu (drobná nerušící výroba a služby) nebo zemědělství (výkup a zpracování zemědělských produktů). Na objekt je zároveň vydáno platné stavební povolení na vodní elektrárnu o výkonu 100 kW s roční průměrnou výrobou 400 až 500 MWh elektřiny pro zajištění energetické soběstačnosti lokality či s dodávkami do sítě. Nemovitost stojí 25 mil. Kč.

Na prodej má realitní kancelář Luxent – Exclusive Properties aktuálně rovněž budovu bývalé pošty v obci Orlík nad Vltavou, která je určena k rekonstrukci. Čtyřpodlažní objekt o rozloze 817 m2 s přilehlou zahradou nabízí možnost flexibilní přestavby jak k účelům vlastního bydlení, tak třeba na apartmánový dům s wellness. Pořizovací cena činí 12 mil. Kč.