Loňský rok se v Praze prodalo nejméně nových bytů za 20 let

byty
Loňský rok se v Praze prodalo nejméně nových bytů za 20 let

Drahé a nedostupné hypotéky a nejistá ekonomická situace výrazně zasáhly pražský rezidenční trh. Za celý loňský rok developeři v Praze prodali jen 2400 nových bytů, což je nejméně za posledních 20 let. To je takřka stejně, jako se prodalo v dosud nejsilnějším druhém čtvrtletí roku 2021. Meziročně se prodeje v hlavním městě loni propadly o 63 procent. V roce 2021 se prodalo dvaapůlkrát více bytů než loni. Vyplývá to z podrobných analýz společnosti Ekospol, která trh s novými byty v Praze monitoruje a prodejní data následně zveřejňuje nejdéle ze všech subjektů na trhu.

V posledním čtvrtletí loňského roku sice prodeje v porovnání se třetím kvartálem nepatrně vzrostly na 450 prodaných nových bytů, přesto jde o druhé nejhorší čtvrtletí v historii monitoringu trhu. V meziročním srovnání propadly prodeje za čtvrté čtvrtletí 2022 na polovinu.

Zájem o nové byty byl přitom v Praze ještě předloni velmi vysoký. Za celý rok 2021 developeři prodali celkem 6450 bytů. To je o 1540 prodaných bytů více než v roce 2020. Šlo o nejvyšší číslo od roku 2016. Zvláště silné bylo předloňské druhé čtvrtletí, kdy nového majitele nalezlo rekordních 2350 bytů. To je nejvíce za celou dobu, kdy Ekospol tyto statistiky zveřejňuje.

Nové byty zdražily o 14,5 procenta, na konci roku růst cen zpomalil

Vysoké ceny stavebních prací a materiálů vedly k tomu, že ceny nových bytů i přes nižší poptávku i loni zdražovaly. Metr čtvereční nového bytu na konci loňského roku vyšel v průměru na 147 050 korun, což představuje meziroční nárůst o 14,5 procenta. Za pětapadesátimetrový byt tak kupující zaplatí o milion korun více než o rok dříve.

Na konci loňského roku však zdražování výrazně zpomalilo. V porovnání se třetím čtvrtletím 2022 vzrostla průměrná cena za metr čtvereční o pouhé jedno procento

Dostupných bytů zůstává v cenících developerů více

Rekordně nízká aktivita na trhu vede k tomu, že v cenících developerů zůstává k dispozici více bytů. Na jeden prodaný byt už jsou skoro dva nabízeném, což je také nevídané. Oproti konci roku 2022 si mohou zájemci mnohem lépe vybírat, v nabídce je o 1780 nových bytů více.

Vývoj letošního roku zůstává nejistý. Vytvářet jakékoliv predikce je v současné velmi turbulentní době nemožné. Velice pravděpodobně se ale situace letos příliš nezmění. Prodeje bytů pro vlastní bydlení vzrostou teprve tehdy, jakmile zlevní hypotéky. Jejich úrok je vázán na základní úrokové sazby určované Českou národní bankou, která však jejich brzké snižování neplánuje. Letos se tak výrazně levnějších hypoték s velkou pravděpodobností nedočkáme. Přetrvávající vysoká dvouciferná inflace naopak tlačí lidi s vlastními úsporami, aby je vhodně investovali a ochránili je tak před znehodnocením. Právě nemovitosti přitom z tohoto pohledu představují jedny nejlepších a nejbezpečnějších investic. Jejich zhodnocování totiž dlouhodobě inflaci poráží.

Při nákupu bytů je vhodné řídit se takzvaným Korcovým pravidlem, které říká, že cena bytu do 50 metrů čtverečních by neměla přesáhnout dvacetinásobek jeho ročního nájemného.