Ženy nepouští svoje partnery k praní prádla

praní
Ženy nepouští svoje partnery k praní prádla

Češi, kteří žijí v partnerském svazku, nejčastěji perou na 40 °C, čímž se připravují o značné finanční prostředky za energie. O praní se však starají i muži. Pokud v domácnosti pere žena, je to především proto, že se muž obává, aby nevypral špatně, anebo ho žena nechce k praní pustit.

Až třetina domácností plýtvá pracím prostředkem a stejně velká část využívá sušičku. Většina těchto domácností si ale koleduje o dodatečné náklady za servis. Při používání sušičky totiž aplikují aviváž při praní, což se u prádla sušeného v sušičce nedoporučuje. Vyplývá to z průzkumu společnosti Samsung, který byl realizovaný koncem dubna tohoto roku.

Samsung se rozhodl pro netradiční průzkum a na vzorku 525 respondentů, kteří žijí v partnerském svazku, zjišťoval, jak jsou na tom Češi a praní.

Zažité stereotypy

V polovině domácností (51 %) pere žena, resp. spíše žena, a muž jí občas pomůže (34,1 %). Pouze v 10,3 % případů se o praní dělí muži a ženy. Praní je mužskou doménou pouze u 2,1 % vztahů. Nejčastějším důvodem, proč pračku obsluhují pouze ženy, je obava muže, že by špatně vypral (33,1 %). Těsně následuje fakt, že ho k tomu žena nechce pustit (31,5 %).

Vysoké teploty vyhrávají, i když nemusejí

Češi jsou zvyklí prát i běžně zašpiněné prádlo při vyšších teplotách. Takřka 70 % Čechů uvedlo, že perou na 40 °C, sedmina uvedla, že dokonce pere na 40 a víc stupňů. To se ale promítá do zvýšených účtů za elektrickou energii a prodloužení času praní, protože voda přiváděná do pračky se musí na tuto teplotu ohřát. Pouze necelých 10 % respondentů uvedlo, že pere na 30 °C.

Odpovědí na využívání vysokých teplot během praní jsou pračky Samsung vybavené technologií EcoBubble, která připravuje směs pracího prostředku, vody a vzduchu, čímž vzniká jemná pěna. Ta zvyšuje účinnost pracího prostředku, který díky němu nejen začne působit při nižší teplotě, ale navíc rychleji a rovnoměrně proniká do látky. Mírně zašpiněné nebo zpocené oblečení je tak možné vyprat i ve studené vodě a šetří se tak nejen textilie, energie, ale i prací prostředek. Navíc je možné prát i prádlo s citlivou povrchovou úpravou, různými potisky, apod.

Šetříme na pracím prostředku a střídáme programy

Přes polovinu dotazovaných uvedlo, že na dávkování pracího prostředku používají odměrku nebo víčko, což jim umožňuje kontrolovat spotřebu. Až téměř jedna třetina respondentů pouze odhaduje podle zkušeností a 2,7 % uvedlo, že má pračku s automatickým dávkováním, které je výhodné, protože šetří prací prostředek a pračka si sama zvolí potřebné množství.

Češi se v nastaveních a programech praček vyznají, i když přes 4 % pere veškeré prádlo jen na jeden prací program a necelá třetina střídá jen dva prací programy. Tří až pět pracích programů využívá téměř polovina dotázaných a necelých 10,1 % využívá všechny programy.

Čištění odkládáme na později

Svěžest prádla ovlivňuje i pravidelné čištění pračky. Téměř čtvrtina Čechů svoji pračku čistí jednou měsíčně, nebo dokonce častěji. Jednou za půl roku nebo jednou za rok pračku čistí víc než 41 % dotazovaných. Necelých 15 % čistí pračku, až když si vzpomenou a 12,2 % vůbec nijak speciálně pračku nečistí. 3,4 % respondentů se čištění pračky nevěnují vůbec, protože mají chytrou pračku, která se čistí sama. Touto funkcí disponují i vybrané pračky Samsung s funkcemi EcoBubble a QuickDrive.

Češi zatím nevyužívají sušičky

Z průzkumu vyplynulo, že Češi zatím neobjevili benefity sušičky – téměř 61 % ji nevyužívá nebo nevlastní. Z těch, kteří uvedli, že ji mají, téměř 10 % v ní suší veškeré prádlo, 22,5 % ji využívá na většinu prádla, ale jsou výjimky, a přes 7 % ji používá jen na určitý druh prádla (např. na ručníky, apod.). I přes to, že se při používání sušičky nedoporučuje přidávat aviváž do praní, téměř 80 % majitelů sušičky to dělá, což může mít za následek ucpávání filtru a nechtěné problémy s jejich provozem. Pouze 19 % respondentů aviváž při praní a následném sušení v sušičce nepoužívá.