S rokem 2019, tři čtvrtiny cesty máme za sebou a obavy z druhé migrační krize nadále rostou, protože počet přistěhovalců v Evropě převyšuje počet z roku 2018.
Podle zprávy Evropského podpůrného úřadu pro otázky azylu (EASO) již počet migrantů, kteří hledali azyl v Evropě v roce 2019, překonal loňské číslo o 10 procent, uvádí zpráva Die Welt.
Ve své zprávě o azylových trendech úřad EASO uvádí: „Doposud bylo v roce 2019 podáno více žádostí ve srovnání s loňským rokem: od ledna do srpna 2019 bylo v EU + podáno více než 456 000 žádostí, což je o 10% více než ve stejném období v roce 2018. “
Většina migrantů, kteří v roce 2019 hledali azyl v Evropské unii, pocházela ze Sýrie, Afghánistánu, Venezuely, Iráku, Pákistánu, Kolumbie a Turecka.
Německo, Francie a Španělsko absorbovaly drtivou většinu těchto migrantů.
Řecko to mělo také těžké kvůly dramatickému nárůstu migrantů proudících do Evropy. Země byla v září nucena absorbovat přes 12 000 migrantů, což je více než kterýkoli měsíc v roce 2018 nebo 2019. Zatím se v letošním roce do Řecka dostalo 46 100 migrantů, oproti 37 300 v předchozím roce.
Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis v návaznosti na hrozby tureckého prezidenta Recep Erdogana „zaplavit“ Evropu dalšími 3,6 miliony dalších migrantů vyzval NATO, aby zvýšilo své námořní hlídky v Egejském moři, aby se zabránilo náporu nelegálních přistěhovalců přistávajících v Řecku.
Uprostřed rostoucí krize se od středověkých politiků stále více žádá, aby EU přepracovala svou naprosto nefunkční migrační politiku.
Během rozhovoru s novináři pro Die Welt Kai Wegner, předsedové strany Křesťanské demokratické unie v Berlíně, prohlásil: „Je nejvyšší čas na změnu paradigmatu v záchranné politice EU založené na australském principu tolerance.“
„To by znamenalo bez výjimky přivést zpět všechny lidi chycené ve Středomoří.“ Tím by se snížily pobídky pro plavby s neuzavřenými loděmi na nulu a konečně by se ukončilo úmrtí ve Středozemním moři, “dodal Wegner.
(Voice, foto: archiv)