Call Us Today! 1.555.555.555|info@yourdomain.com

Zpráva OSN uvádí, že globální oteplování přináší ničivější dopady na změnu klimatu

Autor článku: |2019-11-26T11:23:00+02:0026. 11. 2019|Svět, zzz_Titulní zpráva|

Podle výroční zprávy programu OSN pro životní prostředí o emisích, která byla zveřejněna, musí země zvýšit své odhodlané příspěvky (NDCs) ambice trojnásobně, aby dosáhly pod 2 stupně Celsia a více než pětkrát, aby dosáhly cíle Celsia 1,5 stupně.

Očekává se, že globální teploty vzrostou do konce století o 3,2 stupně Celsia, i když budou splněny všechny současné bezpodmínečné závazky v rámci pařížské dohody, v úterý varovala nová zpráva OSN a uvedla, že taková situace přinese ničivější dopady na klima. Podle výroční zprávy Programu OSN pro životní prostředí o emisích, která byla zveřejněna zde, musí země zvýšit své odhodlané příspěvky (NDC) trojnásobně, aby dosáhly cíle pod 2 stupně Celsia a více než pětinásobně, aby dosáhly cíle 1,5 stupně Celsia.

„Pokud budou také implementovány podmíněné NDC, bude se oteplování pravděpodobně snižovať asi o 0,2 stupně Celsia,“ se uvádí. Rovněž uvedla, že emise skleníkových plynů musí být celosvětově sníženy o 7,6%, aby bylo dosaženo cíle udržení globálního nárůstu teploty na 1,5 stupně Celsia, podle Pařížské dohody.

Zpráva přichází den poté, co šéf Světové meteorologické organizace Petteri Taalas v pondělí uvedl, že hladiny skleníkových plynů v atmosféře dosáhly rekordních hodnot v roce 2018. „Kolektivní ambice se musí zvýšit více než pětinásobek oproti současným úrovním, aby bylo možné dosáhnout snížení potřebného v příštích deseti letech pro dosažení cíle 1,5 ° C,“ uvedl Emissions Gap.

Zpráva o emisních mezerách každoročně vyhodnocuje rozdíl mezi očekávanými emisemi v roce 2030 a úrovněmi v souladu s cíli 1,5 ° C a 2 ° C podle Pařížské dohody. „Zpráva zjistila, že emise skleníkových plynů za poslední desetiletí vzrostly o 1,5 procenta ročně,“ uvedla. Emise v roce 2018, včetně změn ve využívání půdy, jako je odlesňování, dosáhly nového maxima 55,3 gigatonu ekvivalentu oxidu uhličitého (CO2).

„Každoročně to znamená snížení emisí o 7,6% ročně od roku 2020 do roku 2030, aby bylo dosaženo cíle 1,5 ° C, a 2,7% ročně pro cíl 2 ° C. Abychom dosáhli těchto škrtů, musí se úroveň ambicí v NDC zvýšit nejméně pětinásobně pro cíl 1,5 ° C a trojnásobně pro 2 ° C, “uvedla. Výkonná ředitelka UNEP Inger Andersenová uvedla, že je nutné kolektivní selhání světa, které vyžaduje hluboké snížení emisí. „Naše společné opomenutí včasně a tvrdě jednat v souvislosti se změnou klimatu znamená, že nyní musíme dosáhnout hlubokého snížení emisí – více než sedm procent každý rok, pokud ji v příštím desetiletí rozložíme rovnoměrně,“ řekla Andersenová.

„To ukazuje, že země prostě nemohou čekat do konce roku 2020, až budou splněny nové závazky v oblasti klimatu, aby urychlily kroky. Oni a každé město, region, podnikání i jednotlivci musí jednat hned teď. Potřebujeme rychlé jednání, abychom v roce 2020 co nejvíce snížili emise, a pak silnější národní odhodlání přispět k nastartování hlavních transformací ekonomik a společností. Musíme dohnat roky, ve kterých jsme zaspaly, “dodala.

V krátkodobém horizontu budou muset rozvinuté země snížit své emise rychleji než rozvojové země, a to z důvodu spravedlnosti a rovnosti, uvedl UNEP. „Všechny země však budou muset více přispět ke kolektivním efektům. Rozvojové země se mohou poučit z úspěšného úsilí v rozvinutých zemích. Mohou je dokonce přeskočit a přijmout čistší technologie rychleji, “uvedla při vydání zprávy.

(financialexpress, foto: Pixabay)

loading...