Call Us Today! 1.555.555.555|info@yourdomain.com

Zákon uznání manželství stejného pohlaví má u nás slabiny

Autor článku: |2020-03-19T09:23:44+02:0019. 3. 2020|Domov, zzz_Titulní zpráva|

Když vláda v červnu 2018 schválila návrh zákona o úplném uznání stejného manželství pro páry stejného pohlaví, zdálo se, že Česká republika je na vrcholu toho, že se stala prvním z postkomunistických států Evropy, který prolomil „duhovou zeď“. Právní předpisy však zůstávají uvízlé.

Průzkumy veřejného mínění naznačují, že více než dvě třetiny Čechů schvalují manželství osob stejného pohlaví, takže není divu, že k návrhu zákona podpořila centristická strana předsedy vlády Andreje Babiše, která vede menšinovou vládní koalici.

Přesto se na tuto otázku nepovažuje jako na velkého vítěze hlasování v části Evropy, kde je standardem stálý konzervatismus. Ačkoli v menšině je opozice vůči této otázce mnohem horlivější – a mnohem hlasitější – než podpora, která mimo aktivistická centra zůstává převážně pasivní.

„Češi mají sklon být v otázkách kultury docela uvolněni,“ řekl sociolog Daniel Prokop, který pracuje průzkumní agentuře Medianem.

Tento relativní liberalismus a silný sekularismus České republiky z něj udělaly práva LGBT jednou z nejvyspělejších ve střední a jihovýchodní Evropě. Společnosti LGBT běžně čelí diskriminaci, nenávistným projevům a násilí v jiných zemích regionu – často povzbuzovány náboženskými a politickými silami,

Naproti tomu Česká republika v roce 2006 přijala registrovaná partnerství pro páry stejného pohlaví, což jim poskytuje mnoho práv, která přicházejí s manželstvím, jako je dědictví.

Odpůrci návrhu zákona tvrdí, že to činí stejné manželství zbytečným. Ale LGBT párům se stále odepírá rovnost v otázkách, jako je adopce dítěte, majetek a zdanění.

Nebylo navrženo žádné datum hlasování o návrhu zákona; užil si jen dvě krátké debaty, poslední před rokem. Analýza parlamentních záznamů nevládní organizace Jsme Fer naznačuje, že kdykoli se na pořadu jednání krátce vystoupila, došlo k významnému protikladu ze strany odpůrců.

Návrh na vrácení návrhu zákona do rozpravy podpořilo 3. března pouhých 54 poslanců. Ačkoli to předstihlo 51 hlasů proti, zdržení se hlasování vyřadilo úsilí.

Vláda sice schválila návrh zákona sponzorovaného napříč stranami, ale Ano ani juniorský koaliční partner Sociální demokraté nepředložili stranickou linii, přičemž poslanci ponechávají volnost hlasovat, jak si však přejí. Podpora obou stran je smíšená; zdržení se hlasování je běžné.

Snad více překvapivě patří mezi protichůdné rovné manželství Občanská demokratická strana, dominantní pravicová strana České republiky od pádu komunismu.

„Mnoho poslanců chce, aby celý problém zmizel,“ řekla Adela Horáková, ředitelka advokátní kanceláře Jsme Fer. „Nevěřili, že je dost důležité jít na končetinu a bojí se prudké opozice od krajně pravicové a katolické církve.“

Během kázání dodaného v pražské kultovní katedrále sv. Víta v Pithě, on varoval před nočním světem, ve kterém jsou homosexuálové prohlášeni za vládnoucí třídu. Tato nová elita, vyzbrojená marxistickou a nacistickou ideologií, by potom unesla děti, které mají být znovu vzdělávány, zatímco jejich nesouhlasní rodiče jsou posláni do koncentračních táborů. Napsal portál Balkaninsight.

loading...