Call Us Today! 1.555.555.555|info@yourdomain.com

Výbor OSN vítá dánský azyl pro syrskou matku šesti dětí

Autor článku: |2020-04-08T11:36:37+02:009. 4. 2020|Svět, zzz_Titulní zpráva|

Výbor OSN pro práva dětí ocenil dánské rozhodnutí udělit azyl matce šesti syrských dětí uprchlíků žijících v zemi.

Rozhodnutí dánské vlády v reakci na stížnost na Výbor pro práva dítěte (CRC) dalo na první místo nejlepší zájmy dětí, uvedl výbor a stanovil měřítko, aby ukázal, jak by mechanismus stížností CRC mohl účinně fungovat napravit porušování práv dětí.

„Gratulujeme Dánsku k jejich včasnému jednání,“ řekla členka výboru Ann Skelton. „Dánsko zohlednilo nejlepší zájmy dětí jako primární důvod k přehodnocení žádosti matky o azyl a zajistilo účinné odškodnění v souladu s požadavkem výboru.“

„Je to jeden z nejrychlejších případů, které je třeba vyřešit naším individuálním mechanismem pro podávání stížností, a je to obrovský krok vpřed ve stanovení účinnosti našeho systému, který dětem poskytne rychlou nápravu,“ dodala.

V srpnu 2018 šestnáctiletý Ali Hassan spolu se svými pěti sourozenci, ve věku od tří do 14 let, podal stížnost na CRC, protože dánská vláda měla deportovat svou matku.

Šest dětí, syrských státních příslušníků kurdské etniky, uprchlo ze Sýrie do Demark se svými rodiči v roce 2015. Zatímco otec vzal dvě nejstarší děti přímo do Dánska, čtyři nejmladší uprchly se svou matkou přes Turecko a Řecko a v Řecku jim bylo přiznáno postavení uprchlíka . Matka a čtyři děti poté pokračovaly v Dánsku, aby se znovu připojily ke své rodině, a v říjnu 2015 celá rodina požádala o azyl.

Otci a dvěma starším dětem bylo přiznáno postavení uprchlíka, ale dánské úřady zamítly žádosti čtyř mladších dětí a jejich matek, protože Řecko bylo jejich první azylovou zemí. Rodina se odvolala na odvolací komisi pro uprchlíky, která těmto čtyřem mladším dětem dala „status sloučení rodiny“, aby zůstali se svým otcem v Dánsku. Jejich matce však bylo nařízeno vrátit se do Řecka.

loading...