Call Us Today! 1.555.555.555|info@yourdomain.com

„Všude dobře jen ne doma!“ Afričtí „uprchlíci“ utíkají až do USA, procestují přitom nespočet bezpečných zemí

Autor článku: |2019-06-20T09:02:20+01:0018. 6. 2019|Svět|

Agentura AFP popsala situaci na moři mezi Tuniskem a Itálií. Záchrana běženců, prchajících ze sousední Libye je v rukou tuniských rybářů. Nevládní organizace, působící ve Středomoří, mají stále více potíží a evropské vojenské lodě se neangažují.

Když tuniský rybář Šamsaddín Burasin spatřil na moři loď v nesnázích se 69 uprchlíky, zavolal pomoc a lovil dál. Po dvou dnech chtěl z místa odplout a ti lidé tam byli stále, takže mu nezbylo než je vzít na svou loď. Burasinova posádka a tři další rybářské lodě 11. května dovezly na souš všech 69 uprchlíků. Ti pět dní předtím vypluli ze Zuáry na západě Libye. „Lovíme ryby mezi Zuárou a Lampedusou, kudy proplouvají uprchlíci,“ říká Badraddín Mašrak z tuniského přístavu Zarzis, který je nedaleko Zuáry. Tamní rybáři po léta pomáhali uprchlíkům z moře a zachránili stovky životů.

Mašrak je na rybáře sice hrdý, ale je taky znepokojený. „Nechceme vidět mrtvé. Vyrážíme lovit ryby, ne lidi,“ stěžuje si. „Mám na palubě 20 mužů. Mají strach z nemocí, někdy ti běženci stráví na moři 15 i 20 dní, nemyjí se, páchnou, je to složité. Ale naši rybáři nikdy nenechají nikoho zemřít,“ dodává Mašrak.

Zdroj zde

loading...