Call Us Today! 1.555.555.555|info@yourdomain.com

Vědci v Číně objevili nový druh prasečí chřipky, který může způsobit pandemii

Autor článku: |2020-06-30T10:43:16+02:0030. 6. 2020|Svět, zzz_Titulní zpráva|

Vědci v Číně objevili nový druh prasečí chřipky, který je schopen způsobit pandemii u lidí. Vyplývá to ze studie zveřejněné v pondělí v americkém vědeckém časopise Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS), píše agentura AFP.

Nový druh této nakažlivé choroby pojmenován G4 pochází z kmene H1N1, který způsobil pandemii v roce 2009. Má „všechny hlavní znaky toho, že se dokáže ve velké míře přizpůsobit na infikování lidí,“ uvádějí autoři studie působící na čínských univerzitách av Centru pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

Výzkumníci následně provedli různé experimenty včetně pokusů na fretkách, které se často používají na studie týkající se chřipky, protože zažívají podobné symptomy tohoto onemocnění jako lidé – horečku, kašel a kýchání. Informuje hlavnydennik.sk.

Zjistilo se, že prasečí chřipka typu G4 je vysoce infekční, v lidských buňkách se duplikuje a při fretkách způsobovala závažnější příznaky než jiné viry.

Virus se tedy přenesl ze zvířat na lidi – avšak dosud neexistují žádné důkazy o tom, že se dokáže přenášet iz člověka na člověka. „Existuje obava, že lidé nakažení virem G4 napomohou tomu, že lidé se na virus adaptují, což zvýší riziko vzniku lidské pandemie,“ napsali vědci.

loading...