Call Us Today! 1.555.555.555|info@yourdomain.com

V Chorvatsku spálili maketu páru stejného pohlaví

Autor článku: |2020-02-26T16:36:32+02:0026. 2. 2020|Krimi, zzz_další titulní zprávy|

Chorvatský prezident i chorvatská vláda se v pondělí připojili k aktivistům, aby vyjádřili pobouření nad spálením podobizny, znázorňující pár stejného pohlaví se svým dítětem. K incidentu došlo v neděli ve městě Imotski. Před davem festivalových návštěvníků byla spálena za zvuků pohřební hudby velké podobizna dvou mužů, kteří se navzájem objímali. Informuje voiceofeurope.com.

Prezident Zoran Milanovic tento incident odsoudil jako „nelidský a naprosto nepřijatelný akt“. Požadoval, aby se organizátoři omluvili, zatímco skupina LGBT oznámila právní kroky. „Tuto událost pozorovalo mnoho dětí, které mohly být svědky šíření nenávisti a podněcování k násilí,“ uvedl Milanovic ve svém prohlášení.

Chorvatská vláda také uvedla, že je proti „jakékoli formě nenávistné projevy agrese… a jakémukoli činu, který uráží pocity chorvatského lidu a přispívá k rozdělení ve společnosti,“ uvedla oficiální tisková agentura Hina.

Spalování podobizen je u chorvatských masopustů tradicí, která často představuje veřejné osobnosti nebo politiky. Mezi minulé incidenty patřilo spálení dětské knihy o rodinách stejného pohlaví v roce 2018 nebo loňské spálení podobizny srbského politika.

Nedělní krok navazuje na nedávný rozsudek chorvatského nejvyššího soudu proti diskriminaci párů stejného pohlaví, pokud jde o péči pěstounských rodičů. Rozhodnutí Ústavního soudu z ledna bylo považováno za významný krok vpřed v posilování práv homosexuálů v Chorvatsku. Ale také to vyvolalo značnou nespokojenost v převážně konzervativním katolickém národě.

Chorvatsko, které je v současné době předsedající zemí Evropské unie, umožňuje od roku 2014 partnerství stejného pohlaví. Homosexuální páry však nesměli adoptovat děti. Milanovic, liberál, byl tehdy chorvatským premiérem. Minulý měsíc porazil ve volbách bývalého konzervativního prezidenta a stal se novou chorvatskou hlavou státu.

loading...