Call Us Today! 1.555.555.555|info@yourdomain.com

V Česku stahují lék Plaquenil z trhu. Aby ho bylo dost pro pacienty s koronavirem

Autor článku: |2020-03-24T08:57:36+02:0024. 3. 2020|Domov, zzz_Titulní zpráva|

Přípravek Plaquenil snižuje inekčnosť již nakažených pacientů. České ministerstvo zdravotnictví omezilo jeho předepisování.

Zprávu přinesl portál idnes.cz.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch vysvětlil: „Podle dostupných vědeckých poznatků se jeví jako potenciálně účinný na boj proti onemocnění COVID-19, je třeba předejít jeho nedostupnosti.“ Mimořádné opatření zakazuje předepisovat Plaquenil všem lékařům s výjimkou specialistů v oborech alergologie a klinická imunologie, dermatovenerologie, infekční lékařství nebo revmatologie. Zákaz se vztahuje také na veterinářů.

Antimalarikum a antirevmatikum

Přípravek vyrábí francouzská firma Sanofi Aventis. Podle údajů na webu Státního ústavu pro kontrolu léčiv je prodejní cena léku zhruba 240 korun za balení. Jeho účinnou látkou je hydroxychlorochin. Plaquenil se používá jako antimalarikum a pomalu působící antirevmatikum.

O stahování léku, který zkracuje dobu vylučování viru z těla, už poprvé promluvil, šéf krizového štábu Roman Prymula. Studie podle něj ukázaly, že lék snižuje nakažlivost pacientů až o 60 procent. V neděli podvečer bylo v Česku už 1 120 nakažených.

Hrozí nežádoucí účinky

Vědci na možné použití chlorochinu pro pacienty v COVID-19 upozorňovali již dříve. Také Státní zdravotní ústav vydal varování před neuváženým užíváním léků s chlorochinu při obavách z nákazy novým koronavirus. Upozornil, že není prokázáno jejich preventivní působení a hrozí nežádoucí účinky.

loading...