Call Us Today! 1.555.555.555|info@yourdomain.com

USA varují: Islámský stát nabírá lidi mezi uprchlíky

Autor článku: |2020-02-20T14:38:31+02:0023. 2. 2020|Svět, zzz_další titulní zprávy|

Teroristická organizace Islámský stát (IS) využívá stahování amerických vojáků ze Sýrie, aby tam obnovila své síly. Uvádí to poslední pravidelná zpráva generálního inspektora pro ministerstvo obrany USA, který dohlíží na operace Pentagonu.

Ve zprávě, zveřejněné v úterý, se rovněž hovoří o posílení IS v sousedním Iráku. Informovala o tom dnes francouzská televize France 24.

Navzdory územní porážce posílil v tomto čtvrtletí IS své povstalecké schopnosti v Iráku a obnovuje síly v Sýrii,“ uvádí se ve zprávě za druhé letošní čtvrtletí, kterou vypracovala nezávislá kontrolní agentura Pentagonu.

Podle zprávy se IS v Sýrii snaží obnovit síly nejen v pouštních oblastech, ale i v táborech s migranty. Zpráva upozorňuje i na nedostatečnou bezpečnost v uprchlickém táboře na severovýchodě Sýrie. V něm může být až 45.000 příznivců IS, napsal dnes deník The Jerusalem Post.

Radikálové z IS začali zabírat rozsáhlé oblasti na severu Iráku a Sýrie v roce 2014 a na dobytých územích násilím prosazovali svůj přísný výklad islámského práva šaría.

Po určitou dobu ovládala teroristická organizace Islámský stát skoro polovinu Sýrie a asi třetinu Iráku. K jejich rozmachu přispěla občanská válka v Sýrii. V Iráku byl IS územně poražen v roce 2017, v Sýrii letos v březnu.

Zdroj zde.

loading...