Call Us Today! 1.555.555.555|info@yourdomain.com

Turecko připouští spor o S-400 a napětí na vzestupu v Sýrii

Autor článku: |2019-11-25T13:09:11+02:0025. 11. 2019|Svět, zzz_Titulní zpráva|

Podle tureckého ministra národní obrany Hulusi Akara budou ruské S-400 dodávané do Turecka fungovat v autonomním „samostatném systému“, který nevyžaduje jejich integraci do systému protivzdušné obrany NATO. Rozhodnutí omezit rozsah použití S-400 bylo prvním tureckým spojencem s jeho západními spojenci, protože se obávali, že zavedení S-400 do systému protivzdušné obrany NATO může představovat hrozbu pro jejich bezpečnost, napsal Kommersant. Možná však bude příliš brzy na to říci, že tento krok vyřeší konflikt mezi Ankarou a Washingtonem. Americké ministerstvo zahraničí již uvedlo, že pro obnovení plné spolupráce s USA musí Turecko buď odstranit S-400, nebo je vrátit do Moskvy.

Ruští odborníci, s nimiž se pohovořil s Kommersantem, věří, že prohlášení tureckého ministra obrany svědčí o přání Ankary vyhnout se pokračující konfrontaci se Spojenými státy ohledně dodávek S-400. „Po tvrdé rétorice proti Spojeným státům se turecká strana snaží prokázat ochotu ke kompromisu a prokázat hlavní argument Spojených států a západních spojenců je nesprávný, že po zavedení bojové povinnosti budou systémy S-400 údajně vytvářejí příležitost pro vstup do systému protivzdušné obrany NATO a pro úniky informací. Použití S-400 jako autonomního systému tuto možnost eliminuje, “řekl Kommersant ředitel Centra pro analýzu strategií a technologií Ruslan Pukhov.

„Rozhodnutí Turecka nezahrnout S-400 do národního systému protivzdušné obrany, integrovaného do společného systému NATO, mírně snižuje jeho účinnost, protože v tomto režimu bude použit výhradně pro řešení místních problémů,“ Odborník na zahraniční věci Ilya Kramnik řekl novinám. Podle něj je však opuštění S-400 vyloučeno. Navíc neexistují žádné záruky, že se Ankara v budoucnu nebude snažit rozšiřovat možnosti ruských systémů.

Mezitím, i přes Ankarovo gesto, zůstává otázka, zda bude stačit vyřešit konflikt s Washingtonem, otevřená, píše noviny. USA dosud daly jasně najevo, že úplné odmítnutí S-400 by bylo předpokladem pro uvolnění spolupráce.

Teroristé pokračují v porušování příměří v deionkalační zóně Idlibu, uvedl šéf ruského Střediska pro smíření bojujících stran v Sýrii generálmajor Jurij Borenkov. Za jediný den zahájili nelegální ozbrojení teroristé 24 útoků na území provincií Aleppo, Hama a Idlib. Ruská strana je se situací v této zóně čím dál méně spokojena, uvedl Vedomosti vojenský zdroj. Sýrské vládní síly navíc usilují o vojenskou operaci v Idlibu. Rusko tvrdí, že kromě bojovníků existuje v Idlibu několik stovek tisíc civilistů, řekl zdroj Vedomosti.

Neexistuje téměř žádná naděje na to, že Turecko splní své sliby o uvolnění bojovníků a tzv. Opozici, uvedl zdroj blízký ruskému ministerstvu obrany Vedomosti. Turecko je příliš zaneprázdněno operacemi v severovýchodní Sýrii proti teroristům označeným kurdskou lidovou sebeobranou v Turecku. Akce Turecka ukazují, že Idlib pro něj není prvořadým problémem, uvedl zdroj.

(TASS, foto: Pixabay)

loading...