Call Us Today! 1.555.555.555|info@yourdomain.com

Tři muži byli na 36 let neoprávněně uvězněni. Každý z nich dostal 2,9 milionu dolarů

Autor článku: |2020-03-04T10:50:32+02:004. 3. 2020|Svět, zzz_Titulní zpráva|

Tři muži z Baltimoru, kteří byli teenageři, když byli v roce 1984 neoprávněně usvědčeni z vraždy, dostanou od státu Maryland  2,9 milionu dolarů (4,6 milionu USD NZD) podle navrhovaného plánu odškodnění, o kterém má Rada veřejných prací hlasovat ve středu. Plán byl odhalen v bodech pořadu jednání zveřejněných správní radou v pondělí.

Alfred Chestnut, Ransom Watkins a Andrew Stewart všichni měli 16 let, když se na ně Baltimorská policie v listopadu 1983 zaměřila jako na podezřelé, když byl zabit čtrnáctiletý chlapec v Harlem Park Junior High School, a ignorovala četné svědky a vedení, která poukazovala na jinou další osobu.

Když obhájci požadovali důkazy o dalším podezřelém, prokurátor Baltimoru lhal soudci a řekl, že takové zprávy neexistují. Chestnut nakonec odhalil zprávy v žádosti o veřejné záznamy generálnímu prokurátorovi Marylandu v roce 2018, v roce 2019 je dodal státnímu zástupci Baltimore, státnímu zástupci Marilyn Mosby, a jednotka Mosby’s Conviction Integrity Unit pracovala na tom, aby muži byli osvobozeni na Díkůvzdání – 36 let poté, co byl první uvězněn.

Maryland nemá povinnost odškodňovat neoprávněně odsouzené obžalované, místo toho jim umožňuje podat petici Radě veřejných prací, která „může poskytnout přiměřenou částku“, ale po mnoho let ne. Na Valném shromáždění se však čeká návrh zákona, který by vyžadoval, aby správní rada platila neoprávněně odsouzené osoby. Návrh zákona požaduje, aby platili ti, kteří byli neoprávněně odsouzeni, částku za každý rok, kdy byli uvězněni, což je průměr amerického úřadu pro sčítání lidu průměrného středního příjmu domácnosti v Marylandu v předchozích pěti letech. Pro Maryland je toto číslo nyní 81 868 dolarů.

Vynásobeno 36 lety, tento součet je o něco více než 2,9 milionu dolarů, a rada veřejných prací použila stejný vzorec k dosažení kompenzace pro vězně, Watkins a Stewart, už mají 52 let. Plán požaduje, aby byly plně uhrazeny do července 2025. Informuje MSN.

Platba státu Maryland nevylučuje soudní spory proti městu Baltimore a jeho policejnímu oddělení. Muži najali právníky, aby je zastupovali v případných občanskoprávních řízeních, která dosud nebyla podána. Právníci odmítli komentovat pondělí až do hlasování ve středu.

Mosby, jejíž kancelář znovu vyšetřovala případ a usilovala o propuštění mužů, uvedla, že byla ráda, že slyší o výplatě. „Jsem potěšen, že těmto třem mužům byla přiznána náhrada, kterou si zaslouží,“ řekl Mosby, „ale je hrozné, že museli získat soudní proces, aby získali tuto malou míru spravedlnosti. Žádám státní zákonodárce, aby schválil návrh zákona o náhradě exoneree, aby se tento proces stal automatickým a humánnějším. “

Tři členové rady veřejných prací jsou vláda Larry Hogan (R), státní pokladnice Nancy K. Kopp (D) a státní kontrolor Peter Franchot (D). Loni v říjnu schválili výplaty pěti milionům neoprávněně odsouzených mužů ve výši 9 milionů dolarů, včetně 3 milionů dolarů jednomu muži, který strávil 39 let vězení za zločin, kterého se nedopustil. Byly to první takové platby v Marylandu od roku 2004.

loading...