Call Us Today! 1.555.555.555|info@yourdomain.com

Times: Únik mozků poškozuje Itálii více než migranti!

Autor článku: |2019-12-30T10:19:25+01:0031. 12. 2019|Svět, zzz_Titulní zpráva|

Mladí vzdělaní Italové stále více opouštějí svoji zemi a hledají lepší život, píše britský list The Times.

Podle publikace opustilo za posledních 10 let z Itálie více než 800 tisíc lidí. Podle novin nutí nedostatek práce a styky k jeho získání, aby absolventi vysokých škol emigrovali – nejčastěji do Velké Británie.
 
Materiál je zajímavý tím, že ještě donedávna apologeti globálního kapitalismu vychvalovali „mobilitu pracovních sil“ – neboli nomádství pracujících za obživou, a nyní i tato forma existence začíná podléhat kritice.

Itálie riskuje, že ztratí mnoho „brilantních myslí“ kvůli odchodu tisíců vysokoškolských absolventů ze země při hledání lepších příležitostí, uvádí The Times. Znepokojení nad únikem mozků vzešlo po zveřejnění údajů, které ukazují, že za posledních 10 let 816 000 Italů opustilo Itálii, aby žilo v zahraničí – což je počet srovnatelný s populací velkého města, jako je Palermo.

Jen v loňském roce emigrovalo ze země 117 tisíc lidí, což je o 1,9% více než v předchozím roce. Velká Británie byla údajně nejoblíbenější destinací: 21.000 Italů ji považovalo za atraktivní.
 
Pokud jde o africké migranty, jejichž příchod do Itálie je znepokojivý, jejich počet za poslední rok klesl o 17%. Celkový počet přistěhovalců klesl o 5% a činil 286 tisíc lidí. Jak poznamenal Aleksandro Rosina, demograf z Katolické univerzity Nejsvětějšího srdce Páně v Miláně: „Zaměřili jsme se na ty, kteří přicházejí, i když skutečným problémem jsou ti, kteří odcházejí – mladí, talentovaní a vzdělaní Italové.“ Podle něj je nedostatek práce a nutné styky k jejímu přijetí nutí absolventy vysokých škol „si sbalit tašky“.

Podle odborníka je italská ekonomika po finanční krizi v roce 2008 stále ve stagnaci, a proto musí uchazeči s titulem často vykonávat „černou“ práci s nízkými platy a dostávat zhruba 1 000 eur měsíčně. Akademické funkce jsou pro ně často nepřístupné díky úsilí tzv. baronů – starší vysokoškolští profesoři jsou obviňováni z falšování výběrových řízení na najímání atraktivních pozic své chráněné osoby.

Jak Rosina poznamenal, v Itálii se 28% Italů ve věku 30 až 34 let nevěnuje vzdělávání, prací ani školením. Ve Velké Británii je jich však jen 13%. „Pro mnohé je otázkou tento problém: buď zůstanete a připravíte se o budoucnost, nebo odejdete,“ řekl demograf.

Když mladí lidé opouštějí sever Itálie, jsou jejich zaměstnání obsazena přistěhovalci z jihu, kteří prchají z ještě užšího trhu práce. Jak je uvedeno ve zprávě, v loňském roce se 8,5 tisíc absolventů vysokých škol nad 25 let přestěhovalo z Kampánie a Sicílie na sever země. Mnoho lidí z těchto regionů také odešlo z Itálie do Německa, Francie nebo Švýcarska. Během posledního desetiletí se do Británie přestěhovalo 133 000 Italů. Dnes svým domovem považuje Londýn půl milionu imigrantů z Itálie.

Ragniho ale varoval, že po Brexitu tento „proud talentů“ může snížit na polovinu. „Možná nebudete moci přijet do Velké Británie a klidně hledat práci a po dokončení studia na místní univerzitě budete muset opustit zemi. Konec,“ uzavřel Ital.

loading...