Starostové bijí na poplach v jižní Itálii: přijímací střediska pro uprchlíky jsou přeplněná a v populaci roste odpor. Rostoucí počet uprchlíků také hlásí další středomořské státy.
Letos do Itálie přišlo přes Středozemní moře více než 13 000 migrantů, což je o 9 000 více než ve stejném období loňského roku. Podle Agentury OSN pro uprchlíky se mnoho lidí pustilo do nebezpečné cesty v červenci, kdy byly vody relativně klidné.
Záchranná organizace pro uprchlíky Felix Weiss of the Sea Watch se nedávno vrátila do Německa z několika týdenní letecké průzkumné mise na Lampeduse. Uvádí, že nálada na ostrově hrozí, že se zhorší: „Situace na ostrově Lampedusa je velmi napjatá. V posledních měsících se na ostrov dostalo téměř 5 500 lidí samostatně. To jsou dvě nebo tři lodě denně.“ Píše portál DW.
Němečtí dobrovolníci zatím žádné útoky nezaregistrovali, ale v poslední době byly zapáleny dvě menší loděnice, kde se často uchovávají dřevěné lodě migrantů – a Weiss také vnímá změněnou náladu mezi obyvatelstvem, která bývala otevřená migranti.
Za těchto okolností se nabídky podpory z Říma setkávají s malou odezvou. Vláda chce poslat karanténní loď do přístavu sicilské obce Porto Empedocle. Ministerstvo vnitra se domnívá, že by žadatelé o azyl mohli jít do karantény. Starosta malého přístavního města však odmítl, protože se obával rizika pro životně důležitý cestovní ruch.
Nedávno se vyskytlo mnoho problémů s prevencí koronaviry v ubytovacích zařízeních pro uprchlíky. Stovky migrantů se tajně rozhodly opustit tábory v rozporu s karanténními předpisy. Přesto nedošlo k významnému výskytu koronaviru.