Call Us Today! 1.555.555.555|info@yourdomain.com

Slovensko: Předseda vlády nabídne Maďarům olivovou ratolest

Autor článku: |2020-06-04T22:37:49+02:004. 6. 2020|Svět, zzz_další titulní zprávy|

Slovenský premiér Igor Matovič nabídl Maďarům v úterý k příležitosti stého výročí Trianonské smlouvy olivovou ratolest. Řekl, že si představuje Slovensko, kde obě komunity spolupracují pro dobro všech. Trianonská smlouva, podepsaná před sto lety ve Versailles mezi Maďarskem a Spojenci na konci první světové války, ukončila Maďarské království a připravila zemi o více než 70% jejího území.

Tato událost je obecně vnímána jako osvobození mnoha národů ve střední Evropě, včetně Slováků, ale jako tragédie Maďarů, vzhledem k tomu, že miliony etnických Maďarů zůstali uvězněni v okolních zemích. Vztahy mezi etnickými maďarskými komunitami a většinovým obyvatelstvem jiných středoevropských národů byly v posledním století často sporné. To nedávno potvrdil slovní útok rumunského prezidenta Klause Iohannise na maďarskou menšinu jeho země, jak informoval voiceofeurope.

Premiér Matovič, navzdory častým konfliktům svých lidí s jejich maďarskými sousedy, řekl, že chce vybudovat lepší vztahy s Maďary. V úterý vystoupil na Bratislavském hradě u příležitosti stého výročí před zástupci maďarské komunity své země a slovenskými poslanci. Podle zprávy Daily News Hungary zdůraznil společnou historii obou národů a vyzval je, aby spolupracovaly na tom, aby obě země byly ještě úspěšnější.

Matovič zdůraznil, že maďarská historie je také slovenská – a naopak. Matovič v rámci své společné historie poukázal na to, že mnoho slovenských měst nejprve získala privilegia od maďarských králů. Uznal, že vztah mezi těmito dvěma národy byl někdy bolestivý. Premiér prohlásil, že chce tuto bolest proměnit v hnací sílu pro rozvoj lepšího Slovenska. Řekl, že i když mnozí cítí v souvislosti s Trianonem bolest a smutek, mělo by to být také považováno za příležitost pro nový začátek.

loading...