Call Us Today! 1.555.555.555|info@yourdomain.com

Skladování vajec ve dveřích lednice je nebezpečné, přesto to všichni děláme. Proč?

Autor článku: |2020-06-30T12:01:55+02:0030. 6. 2020|Domov, zzz_Titulní zpráva|

Vejce je třeba skladovat opatrně a je nutné s nimi i opatrně zacházet. Mohou totiž obsahovat bakterie zvané salmonela, a to jak ve skořápce, bílku nebo žloutku. Tyto bakterie pak způsobují především salmonelózu a otravu jídlem, což se podle Světové zdravotnické organizace (WHO) týká desítek milionů lidí ročně.

V některých případech to dokonce může být smrtelně nebezpečné.

Každé vejce je pro kuřata uvnitř plné živin, a to během inkubace i vývoje. Jde o vitamíny, minerály, bílkoviny a další chemické sloučeniny nezbytné pro embryonální vývoj kuřete. Tyto látky však také poskytují ideální prostředí pro růst bakterií.

Vaječná skořápka není vodotěsná. Na jejím povrchu je asi 17 000 pórů, které nebrání pronikání bakterií. Proto je nutné uchovávat vejce při nízké teplotě, aby zůstala déle čerstvá a byla bezpečná pro konzumaci.

Jak správně uchovávat vejce v lednici

Americké ministerstvo zemědělství (USDA) uvádí, že by vejce neměla být skladována ve dveřích lednice. Právě tam jsou totiž vajíčka vystavena většímu riziku změny teploty při neustálém otevírání a zavírání dveří. Doporučuje se tedy umístit je na polici, která se nachází v blízkosti té nejchladnější části. Tam by teplota měla být nižší než 4°C.

Rovněž se nedoporučuje vydělávat vejce z kartonového obalu. Vejce má na širším konci vnitřní vzduchovou komoru, která se v průběhu času rozšiřuje, protože vejce ztrácí vlhkost. Tím se přes póry uvolňuje oxid uhličitý.

Aby tedy bylo možné tento proces zpomalit a vejce udržet déle čerstvá, je lepší je chovávat v kartonu. Tím ztrácí méně vlhkosti než když jsou uchovávány v plastových zásobnících na vejce.

Kromě toho se doporučuje, aby byla vejce umísťována špičatým koncem směrem dolů a vzduchová komora, která je na širší straně vejce, byla směre nahoru.

Důležité je také zmínit, že se vejce nemyjí. Jak již bylo řečeno, ve skořápce mohou nést salmonelu, což jsou bakterie způsobující otravu jídlem nazývanou salmonelóza. Tyto bakterie mohou proniknout do vajíčka přes porézní skořápku a mytí vajec toto riziko nesnižuje. Spíše naopak. Existují totiž studie, které ukazují, že pronikání salmonely je výrazně vyšší u umytých vejcí než v těch nemytých.

Salmonelóza: Jak důležité je správně uchovávání vajec?

Bakterie salmonela žije ve střevech zvířat a lidí. Lidé se jí však mohou nakazit, když jí syrové nebo nedostatečně tepelně upravené jídlo, pijí znečištěnou vodu nebo přijdou do kontaktu s infikovanými zvířaty nebo jejich výkaly. Jejich přítomnost je běžná zejména u ptáků, zejména slepic.

Důležitým faktem je, že vejce vychází ze slepice stejným otvorem, jakým se i vyprazdňuje. Skořápka tak může být kontaminována výkaly, které obsahují bakterie. Obecně platí, že výrobní zařízení musí vajíčka umýt, ale i tak na nich mohou zůstat bakterie, které postupně proniknou porézní vaječnou skořápkou.

Salmonelóza způsobuje gastroenteritidu, která nevyžaduje speciální léčbu a nemá vážné následky pro tělo, i tak ale v některých případech mohou nastat komplikace, a dokonce i smrt. Děti, starší lidé a lidé s oslabenou imunitou jsou vystaveni většímu riziku infekce.

Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) doporučuje nakupovat vejce na místech, kde jsou uložena v lednici. Doma by pak měla být skladována v lednici při teplotě nižší než 4°C. Pokud mají vajíčka praskliny, měla by být vyřazena.

Několik užitečných hygienických doporučení:

  • Vejce uvařená natvrdo skladujte v lednici a zkonzumujte je do týdne od uvaření.
  • Vajíčka můžete zmrazit až na jeden rok. Nikdy je však nezmrazujte ve skořápce. Bílek a žloutek musí být pohromadě, aby bylo možné uložit vejce do mrazničky.
  • Zbytky potravin obsahujících vejce by měly být skladovány v lednici a zkonzumovány do 72-96 hodin.
  • Vejce vařte při teplotě vyšší 70° C. Žloutek a bílek by měly být uvařený – tvrdý.
  • Při přípravě pokrmů obsahujících syrová vejce, jako je majonéza, se je pokuste připravit z pasterizovaných a řádně chlazených vajec.

zdroj: cz.sputniknews.com

loading...