Call Us Today! 1.555.555.555|info@yourdomain.com

Rusko nasadilo chemické zbraně. Musíme jednat tvrdě, zní z Washingtonu

Autor článku: |2021-01-14T13:17:35+02:0015. 1. 2021|Krimi, Svět, zzz_Titulní zpráva|

NÁZOR – Odhalení, že tajná jednotka ruské Federální bezpečnostní služby (FSB) použila při pokusu o vraždu opozičního předáka Alexeje Navalného chemický nervový jed, je podle editorialu serveru Washington Post skutečně znepokojivé. Prestižní americký deník soudí, že ruský prezident Vladimir Putin zjevně nařídil FSB zlikvidovat svého hlavního kritika a vyzyvatele.

Nelze nejednat

Odhalení rovněž naznačuje, že Rusko flagrantně porušilo úmluvu o chemických zbraních, tedy mezinárodní smlouvu, kterou samo podepsalo a ratifikovalo, poukazuje vlivný server. Reakci dosluhujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa přitom označuje za směšnou.

Spojené státy si nemůžou nejednat,“ apeluje editorial. Nastiňuje, že investigativní novinářská skupina Bellingcat pracující s otevřenými zdroji a její partneři v říjnu oznámili, že ruské výzkumné ústavy pokračují na vývoji třídy studenoválečných vojenských nervových jedů známé jako novičok, a to v objektech maskovaných jako civilní výzkumná zařízení.

Úmluva o chemických zbraních přitom zakazuje jejich vývoj, výrobu, nákup, skladování, držení, předávání i používání, upozorňuje washingtonský deník. Odkazuje na slova prezidenta Vladimira Putina, že Rusko tyto závazky striktně dodržuje.

Poslední zprávy ale naznačují opak,“ pokračuje renomovaný server. Odkazuje na poslední zjištění zveřejněné novináři z Bellingcat, ruského listu Insider, německého listu Der Spiegel a americké televize CNN, že existuje tajná jednotka ruské FSB zaměřující se na jedovaté substance.

Novináři pracovali se záznamy telefonních hovorů a záznamy o leteckých pasažérech, přičemž zdokumentovali, že dlouhodobé sledování Alexeje Navalného začalo v roce 2017, krátce poté, co opoziční předák prvně oznámil svůj záměr kandidovat na ruského prezidenta, uvádí Washington Post. Dodává, že v letech 2017, 2019 a 2020 měl Navalnyj příslušníky zmíněné jednotky FSB v patách nejméně na 37 cestách na konkrétní místa po celém Rusku.

Letos 20. srpna se Navalnému udělalo nevolno během letu z Tomsku do Moskvy, načež jeho letadlo nouzově přistálo v Omsku, kde byl opozičník léčen, než se jej podařilo evakuovat do Berlína, poukazuje prestižní deník. Doplňuje, že laboratoře ve třech zemích a Organizace pro zákaz chemických zbraní následně potvrdily, že proti Navalnému byl nasazen jed novičok.

Mimosoudní popravčí jednotka

Vyšetřování skupiny Bellingcat nyní identifikovalo jména členů zmíněné jednotky FSB, přineslo jejich fotografie a detaily o sledování Navalného, konstatuje editorial. Cituje slova otráveného předáka, kterými komentoval pokus o svou likvidaci: „Vím, kdo mě chtěl zabít. Víme, kde žijí. Vím, kde pracují.“

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Vyšetřování Bellingcat naznačuje, že FSB, která má být bezpečnostní službou, slouží jako Putinova mimosoudní popravčí jednotka, nebere si servítky americký deník. Zdůrazňuje, že úmluva o chemických zbraních povoluje pouze vývoj protijedů a obrany proti chemickým zbraním, výroba a použití novičoku k otravě Navalného je jasným porušením této smlouvy.

Americká odpověď je klíčová,“ deklaruje Washington Post. Připomíná, že dolní komora Kongresu minulý měsíc schválila rezoluci vyzývající k tvrdší reakci a skupina senátorů napříč spektrem navrhla příslušné protiruské sankce.

Donald Trump, jehož sympatie vůči Vladimiru Putinovi nebyly nikdy uspokojivě vysvětleny, ještě v září odmítal na téma otravy Navalného hovořit s novináři, přičemž jeho administrativa Rusko pouze „lehce plácla přes ruku“, když zařadila dva ruské objekty podezřelé z vývoje chemických zbraní na sankční listinu amerického ministerstva obchodu, poukazuje washingtonský deník. Příliš nevěří, že by odcházející prezident nyní udělal víc.

Naopak nově zvolený americký prezident Joe Biden by ale měl podle renomovaného serveru dát jasně najevo, že Spojené státy nebudou promíjet takové nebezpečné jednání, a uvalit tvrdší sankce na ruské činitele, které umožňuje tzv. zákon Magnitského a další americká legislativa.

zdroj: eurozpravy.cz

loading...