Call Us Today! 1.555.555.555|info@yourdomain.com

„Putin díky nám vítězí. Zvykejte si.“ Spencerová a sever Sýrie: Všichni už se dohodli kromě nás. S Kurdy je to jinak

Autor článku: |2019-10-18T14:46:03+02:0019. 10. 2019|Svět, zzz_Titulní zpráva|

OKNO DO SVĚTA TEREZY SPENCEROVÉ „Rusko ze všeho nejvíc mistrně využívá našich chyb, a čím víc jich naši politici nasekají, tím bude Putin silnější,“ vyvozuje analytička Tereza Spencerová ze situace na severu Sýrie, kde Turecko pokračuje ve své vojenské operaci. Kurdy popisuje jako roztříštěnou entitu, z níž část spolupracovala s Asadem už dlouho. A všichni kromě Evropy se už dle Spencerové stejně dohodli.

Erdogan si pochvaluje, že jeho operace v severní Sýrii běží podle plánu. Nicméně Kurdové se dohodli s Bašárem Asadem, ten jde na pomoc a u Manbídže, který potřebuje dobýt, se roztáhla ruská armáda, která turecké síly dělí od Kurdů. V jaké situaci tedy Turecko vlastně je? Na Putinovy vojáky asi střílet nebudou. Kam se tedy až mohou dostat? Naplní cíle operace?

Myslím, že je důležité si opravdu znovu připomenout, jaké jsou vlastně oficiálně proklamované cíle celé turecké ofenzívy. A tímto cílem je vytvořit podél hranice na syrské straně třicetikilometrové „bezpečnostní pásmo“ bez kurdských ozbrojenců. Erdogan opakuje, že ofenzívu nezastaví, dokud pásmo nevytvoří, současně ale připomíná, že pokud by se oddíly kurdských ultralevicových YPG, které jsou vlastně syrskou variantou turecké Strany kurdských pracujících (PKK), stáhly za požadovaný horizont, ofenzíva skončí. Čili pokud Kurdové přenechají ochranu společné hranice syrským vládním jednotkám a sami „poodejdou“, bude to u Erdogana „dobrý“. Není bez zajímavosti, že v některých oblastech se kurdské oddíly opravdu už stáhly, sice zatím na nějakých dvacet kilometrů od hranice, ale jako „začátek konce“ konfliktu to není špatné. A za „špatné“ považuju fanatickou variantu „bojovat, nebo zemřít“.

Přitom samotná dohoda mezi Damaškem a některými z kurdských skupin o vstupu vládní armády do příhraničí fakticky k ukončení bojů míří. Pokud v této souvislosti zmiňujete, že turecká armáda nebude na „Putinovy vojáky“ střílet, tak to máte svatou pravdu, ale střílet budou všichni ti tradiční džihádisté, kteří postupují jako turecký předvoj a nově si říkají Syrská národní armáda. Přijali roli kanonenfutru – není náhodou, že zatímco tureckých vojáků bylo až dosud zabito snad ani ne pět, protureckých džihádistů už padly stovky. Svým způsobem to ale může být brutální řešení otázky: „Kam s nimi po válce?“

Mimochodem, Erdogan nyní konstatuje, že se celá ta ofenzíva odehrává v rámci dohody z Adany z roku 1998. Sýrie kdysi poskytla azyl lídrům i bezpočtu řadových členů turecké PKK, včetně Abdalláha Ocalana. Ten právě ze syrského příhraničí řídil kurdský ozbrojený boj na jihovýchodě Turecka. A v roce 1998 se Turecko se Sýrií dohodlo, že u hranice vznikne pětikilometrové „kurdfree“ pásmo, Damašek tehdy vydal Turkům Ocalana a pár dalších osobností, spousty tureckých Kurdů odjely ze Sýrie samy a výměnou za to přišly obrovské turecké investice do syrské ekonomiky. Oproti původní „Adaně“ vlastně jen nově má být ono bezpečnostní pásmo hlubší. Ale pokud dnes Erdogan sám argumentuje „Adanou“, znamená to, že je s Damaškem v kontaktu a vše běží po vzájemné dohodě.

(zdroj: parlamentnisty.cz, foto: Pixabay)

loading...