Call Us Today! 1.555.555.555|info@yourdomain.com

Proč nový koronavirus není jen obyčejná chřipka

Autor článku: |2020-02-25T23:22:02+02:0025. 2. 2020|Svět, zzz_další titulní zprávy|

Epidemie koronaviru  – pojmenovaného jako SARS-CoV-2 se nám rozlezla kromě Asie a severní Ameriky i do Evropy. Případy nákazy koronavirem oznámilo již 12 evropských zemí. Itálie dnes potvrdila již 11 obětí a třeba případy v severní Itálii nebo rakouském Innsbrucku jsou již proklatě blízko.

Může se stát, že SARS-CoV-2 zasáhne i další země, se všemi průvodními efekty: zavřená města, přeplněné nemocnice a strach mezi obyvatelstvem. O přiměřenosti toho strachu je těžké říct něco konkrétního. Ale všiml jsem si, že „chřipkařů“, kteří neustále srovnávají vývoj s běžnou chřipkou, poslední dobou v diskusích poněkud ubylo.

Pokusím se o malé srovnání, proč tento virus rozhodně není jen obyčejná chřipka. Hlavní nebezpečí tkví, podle mě, hlavně v tom, že virulence (RO) neboli schopnost mikroorganismu způsobovat onemocnění je u SARS-CoV-2 asi tak 3x vyšší než u sezónní chřipky. To znamená, že se šíří výrazně rychleji.

Míra úmrtnosti je, bohužel, u SARS-CoV-2 nejméně 2-3%, což je asi 20-30krát větší než míra úmrtnosti u sezónní chřipky, která dosahuje pouhých 0,1%. Zhruba 20% infekcí SARS-CoV-2 má za následky vážné příznaky, které vyžadují lékařský zásah. To je více než desetinásobek míry hospitalizace sezónní chřipky

Příznaky SARS-CoV-2 mohou přetrvávat po dobu až jednoho měsíce ve srovnání se sezónní chřipkou, kde se příznaky obvykle projevují již po 5 dnech. Prozatím neexistuje pro SARS-CoV-2 žádná vakcína , zatímco pro chřipku ano. Pro SARS-CoV-2 zatím nemáme vypěstovanou „hromadnou imunitu„, což znamená, že může teoreticky infikovat celou populaci. Na korejském psychiatrickém oddělení například virus infikoval 99 osob z celkových 102 (procento raději neuvádím).

Zveřejněné počty a argumenty byly převzaty z portálu reddit.com.

loading...