Call Us Today! 1.555.555.555|info@yourdomain.com

Porušování práv proti žadatelům o azyl na turecko-řecké hranici se musí zastavit – zvláštní zpravodaj OSN

Autor článku: |2020-03-23T14:48:27+02:0024. 3. 2020|Svět, zzz_Titulní zpráva|

Řecko musí okamžitě podniknout kroky k ukončení násilí páchaného na migrantech a žadatelích o azyl na turecko-řecké hranici a zvýšit jejich ochranu, řekl dnes odborník OSN na lidská práva.

„Jsem velmi znepokojen ohlášenými potlačeními žadatelů o azyl a migrantů, což představuje porušení zákazu kolektivního vyhoštění a zásady nenavracení,“ řekl Felipe González Morales, zvláštní zpravodaj OSN pro lidská práva migrantů.

Odborník OSN vyjádřil znepokojení nad zprávami o útocích a násilí na žadatelích o azyl ze strany řeckých bezpečnostních důstojníků a neidentifikovaných ozbrojených mužů, jejichž cílem je vytlačit je zpět na tureckou stranu hranice.

Migranti, kterým se podařilo překročit hranici, byli údajně zadrženi řeckými pohraničníky, zadrženi, zbaveni, zabaveni věcí a tlačeni zpět do Turecka. Zdá se, že toto údajné nadměrné použití síly vedlo k úmrtím a zraněním, včetně smrti syrského žadatele o azyl.

González Morales také vyjádřil obavy z nárůstu nepřátelství a násilí vůči humanitárním pracovníkům, obráncům lidských práv a novinářům působícím v pohraniční oblasti a v řeckém Egejském moři. „Řecko má odpovědnost za to, aby byli migranti a ti, kteří jim pomáhají, chráněni před hrozbami a útoky. Úřady by měly za tyto činy rychle odsuzovat a zajistit odpovědnost. “

Řecko dne 1. března 2020 rozhodlo o pozastavení přístupu k žádosti o azyl na 30 dní pro osoby, které neoprávněně překročily hranice. Tito jednotlivci by se vrátili do země, ze které přišli z nebo do své země nebo původu, bez registrace nebo individuálního posouzení.

„Řecko by mělo okamžitě zrušit své rozhodnutí o pozastavení žádosti o azyl, která nemá právní základ v mezinárodním právu v oblasti lidských práv. Právo na individuální hodnocení je základním kamenem lidských práv a ochrany uprchlíků. Nelze ji pozastavit, “uvedl odborník OSN.

loading...