Call Us Today! 1.555.555.555|info@yourdomain.com

Polsko, Maďarsko a Česká republika porušily migrační právo EU

Autor článku: |2020-02-01T11:14:50+02:002. 2. 2020|Domov, zzz_Titulní zpráva|

Vzhledem k tomu, že přeplněné řecké migrační tábory čelí výbušným novým problémům, řekl přední evropský právní poradce ve čtvrtek, že Maďarsko, Polsko a Česká republika porušily právo Evropské unie tím, že odmítly dodržovat program kvót pro uprchlíky, který měl tyto výzvy řešit.

Právní názor zasahuje jádro evropské migrační krize od roku 2015 – její boj o vytvoření sjednocené migrační politiky – je výzvou, která se znovu objevuje, protože Řecko čelí novému nárůstu přistěhovalců.

Generální advokátka Eleanor Sharpston doporučila, aby Evropský soudní dvůr – nejvyšší soud EU – rozhodl, že Česká republika, Maďarsko a Polsko „nesplnily své povinnosti podle právních předpisů EU“ přijímat uprchlíky.

Taková právní stanoviska nejsou právně závazná, ale soud je často dodržuje.

Mezitím byla po pětidenní návštěvě migrantských táborů na řeckých ostrovech zděšena komisařka pro lidská práva Dunja Mijatovic ve Štrasburku ve Francii.

„Situace migrantů, včetně žadatelů o azyl, na řeckých ostrovech v Egejském moři se za posledních 12 měsíců dramaticky zhoršila,“ uvedl Mijatovic. „Je to výbušná situace.“

Naléhavě vyzvala Atény, aby se zabývaly strašnými životními podmínkami v táborech, zejména na ostrovech Lesbos, Samos a Korint, kde lidé čekají řadu hodin na jídlo nebo používání koupelen, „pokud jsou k dispozici“.

„Už to nemá nic společného s přijímáním žadatelů o azyl,“ řekla. „Stal se boj o přežití.“

V rámci nouzového postupu v roce 2015 se státy EU dohodly na přemístění 160 000 uprchlíků z Itálie a Řecka, protože tyto dvě země se vzpěrovaly pod příchodem stovek tisíců migrantů, nejvíce z válkou zničené Sýrie. Toto rozhodnutí bylo přijato hlasováním vyžadujícím dvoutřetinovou většinu.

Česká republika, Maďarsko a Polsko patřily k malé skupině zemí, které hlasovaly proti pohybu. Maďarsko a Slovensko, citující obavy o národní bezpečnost, dokonce zpochybnily hlasování u soudu, ale jejich případ byl zamítnut.

loading...