Call Us Today! 1.555.555.555|info@yourdomain.com

Piráti stupňují válku proti Číně, následky mohou být nedozírné.

Autor článku: |2019-10-07T23:20:21+02:008. 10. 2019|Domov, zzz_další titulní zprávy|

Rada hlavního města včera rozhodla vypovědět sesterskou smlouvu s Pekingem. Důvodem je neochota čínské strany jednat s pražským vedením o vyškrtnutí klauzule o uznání jedné Číny. Smlouvu s Pekingem schválila Praha pod vedením primátorky Adriany Krnáčové (ANO) v únoru 2016. Vypovězení smlouvy musí ještě projednat zastupitelé.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) dnes ČTK řekl, že rozhodnutí rady respektuje, jde o záležitost samosprávy. Za zahraniční politiku ale zodpovídá vláda a na její pozici se nic nemění. Praha by podle něj neměla mít ambice zasahovat do české zahraniční politiky.

Prezident Miloš Zeman v neděli na Frekvenci 1 poznamenal, že Praha má víc než dost problémů, kterými by se měl primátor Zdeněk Hřib (Piráti) zabývat. „Pokud má dojem, že si udělá lacinou popularitu, a to pouze u některých skupin populace, tím, že si bude hrát na nezávislou zahraniční politiku města Prahy, tak si myslím, že dělá chybu a narušuje česko-čínské vztahy,“ řekl.

Na konferenci o Číně včera ve Sněmovně prohlásil pirátský poslanec Jan Lipavský: „Pokud chceme doufat v rovný dialog s Čínou, musíme v první řadě přestat sami ohýbat páteř. Proto hledáme nový receptář pro hrdou zahraniční politiku ČR.

Čína podle něj nerespektuje lidská práva a Západ to nesmí přehlížet. „Jako Evropané, jako zástupci kultury založené na humanismu, na respektu k lidským právům, máme i zodpovědnost k čínskému lidu,“ řekl. Podle něj je třeba, aby diplomaté Česka i dalších demokratických zemí tlačili na Peking, aby lidská práva dodržoval.

Zdroj zde a zde.

loading...