Call Us Today! 1.555.555.555|info@yourdomain.com

„Otrokem“ do smrti? Staří lidé by prý měli pracovat i v důchodovém věku, jinak budeme mít problém

Autor článku: |2019-08-05T11:17:21+02:005. 8. 2019|Domov, zzz_další titulní zprávy|

Senioři a jejich důchody se v Česku ocitají ve zvláštním postavení. Na jedné straně stojí vláda, která se honosí neustálým zvyšováním penzí. Na straně druhé stojí statistiky, které ukazují, jak bídně na tom někteří senioři jsou.

Starobní důchod pobíralo podle údajů ČSSZ v Česku na konci března přes 2,4 milionu seniorek a seniorů. Průměrná částka činila 13.377 korun. Zhruba 190.000 seniorek a seniorů ale musí měsíčně vystačit s důchodem pod 10.000 korun. A kolem 60.000 lidí pak nemá starobní penzi ani 8000 korun.

Poslanci sice schválili návrh zákona o důchodovém pojištění, kterým si senioři polepší o zhruba 900 korun, experti ale poukazují na to, že důchod by musel tak jako tak zvýšit, kvůli ze zákona povinné takzvané valorizaci, která by v současné chvíli činila okolo 750 Kč.

Ekonomové navíc tvrdí, že význam navýšení starobního důchodu je marketingově zveličován, protože penzisté představují silnou a loajální voličskou skupinu. K výraznějšímu zlepšení ekonomické situace penzistů je zapotřebí pořádné důchodové reformy. K té však politici podle odborníků dlouhodobě nemají odvahu.

V dlouhodobém horizontu se ale objevuje mnohem větší problém, a sice stárnutí populace a její nedostatečné nahrazování. Řešením by podle odborníků z ministerstva práce a sociálních věcí mohl být pozdější odchod do důchodu. Dnešní čtyřicátníci by mohli do důchodu jít v 66 letech, dnešní pětadvacátníci až v 67 letech.

Nejen čeští zákonodárci počítají s tím, že by se věk odchodu do důchodu prodlužoval spolu s tím, jak bude populace stárnout. Tím by se podle nich mohl aspoň z části vyřešit problém s nedostatkem pracovní síly.

Zdroj zde a zde.

loading...