Call Us Today! 1.555.555.555|info@yourdomain.com

Nové údaje naznačují, že koronavirus není takový smrtelný, jak jsme si mysleli

Autor článku: |2020-04-22T10:30:29+02:0022. 4. 2020|Svět, zzz_Titulní zpráva|

Ukončení provozů bylo založeno na předpokladu, že choroba v případě absence drastických opatření na zpomalení jejího šíření by zabila více než dva miliony Američanů. Tento model předpokládal úmrtnost od 1% do 3%. Podle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) by úmrtnost mohla dosáhnout 3,4%, píše v komentáři wsj.com

Někteří odborníci však zpochybnily tento předpoklad. Tvrdí, že známé případy jsou pravděpodobně jen malou částí skutečného počtu infikovaných, a proto by se míra úmrtnosti mohla řádově snížit. Nevíme, kolik infikovaných se zatím nepodařilo odhalit a to hlavně kvůli nedostatku testů, omezujícím kritériím pro testování a potenciálně velkému výskytu mírné nemoci nebo asymptomatické infekce.

Nové údaje podporují názor skeptiků v předběžné studií Stanfordského týmu, která byla zveřejněna v pátek. Třetího a čtvrtého dubna provedli studii v okrese Santa Clara v Kalifornii. Studovali reprezentativní vzorek 3 300 obyvatel, aby otestovali přítomnost protilátek v krvi, což by ukázalo, zda byly dříve infikováni novým koronavirem.

Kraj, ve kterém žiji, je domovem přibližně dvou milionů lidí v srdci Silicon Valley, včetně San Jose, třetího největšího města státu. Toto město má největší známý počet případů COVID -19 v Severní Kalifornii a zaznamenal některé z nejranějších případů rozšíření nemoci v USA.

Vědci zjistili, že procento infekcí bylo skutečně výrazně vyšší než zhruba 1 000 známých pozitivních případů v kraji v době studie. Předběžné výsledky – výzkum bude nyní podroben partnerskému prozkoumání – ukazují, že se odhaduje, že mezi 2,5% a 4,2% obyvatel okresu má protilátky proti viru. To vede k 48 000 až 81 000 infekcím, což je 50 až 85-krát více než počet známých případů.

Může to znít strašidelně, ale je to skvělá zpráva. Naznačuje to, že velká většina lidí, kteří chytili Covid-19, se zotaví aniž by věděla, že byli infikováni, a že míra úmrtnosti v USA může být řádově nižší než předpokládali úřady. Na základě těchto údajů autoři odhadují, že v okrese Santa Clara je skutečná míra úmrtnosti na tuto nemoc někde v rozmezí 0,12% až 0,2% – což má daleko blíže k sezónní chřipce.

I mimo Kalifornie se objevují předběžné údaje na podporu nadějnějšího obrazu. V New Yorku studia zveřejněna v New England Journal of Medicine zkoumala 215 žen vstupujících do dvou nemocnic na porod mezi 22. březnem a 4. dubnem. U těchto pacientů byla míra infekce Covid-19 vyšší než 15%. Z nastávajících matek, které byly pozitivní na infekci, bylo v době přijetí 88% asymptomatických. Tato míra infekce je přibližně desetkrát vyšší než míra známých případů ve městě (New York) od 17. dubna – a Newyorčané byli testováni na Covid-19 mnohem rozsáhlejší než obyvatelé jiných států.

wsj.com dále píše, že netřeba však popírat fakt, že Covid-19 je vážnější než chřipka. Jeho příznaky jsou někdy kruté a jsou prudce infekční – unikl drakonické uzamčení Wu-chan a globální se rozšířil o několik měsíců. Na některých místech, například v severní Itálii a New Yorku, rozšířil kapacitu nemocnic a ohrozil nebo usmrtil pracovníků pracujících v první linii ve zdravotnictví. Na celém světě jsou mrtvé desítky tisíc lidí a neexistuje žádná vakcína.

Cesta vpřed proto vyžaduje nepřetržité monitorování, jakož i nové testování případů, identifikaci a ochranu osob, které jsou nejzranitelnější vůči závažnějším nebo dokonce smrtelným infekcím, a podporu kapacity nemocnic na zvládání množství pacientů s potřebou respirační péče.

loading...