Call Us Today! 1.555.555.555|info@yourdomain.com

Nejvyšší soud připustí zákony šaríje ve Švédsku

Autor článku: |2020-06-24T09:27:22+02:0024. 6. 2020|Svět, zzz_Titulní zpráva|

Nejvyšší soud hodlá vyšetřit, jestli platí íránské zákonodárství ve Švédsku. Ve dvou různých případech rozvedení manželé riskují, že budou muset zaplatit svým bývalým manželkám velkou částku za tzv. mahr – majetek, který manžel v Íránu vyčleňuje podle smlouvy manželce při uzavření sňatku.

„Otázka se týká manželských párů, které uzavřely manželství v Íránu, usídlily se ve Švédsku, a pak se rozvedly“, vysvětlila tajemnice spravedlnosti při Nejvyšším soudu Švédska Ida Damgaardová, píše švédský list Fria Tider.

Korán nařizuje, aby muž dával ženě, s níž se chce oženit, určitou peněžní částku. Podle íránských zákonů je mahr povinný. Jeden z případů se týká páru, který se oženil v Íránu v roce 2006, a pak se usídlil ve Švédsku.

Okružní soud se usnesl, že spor má být urovnán v souladu se švédskými zákony, a to znamená, že žena nemá právo na prostředky, které jí vyhrazuje íránský zákon. Apelační soud se však později (v březnu 2015) usnesl jinak:

„Apelační soud se usnesl, že v případě smlouvy o mahru musí být uplatněn íránský zákon“.

Druhý případ se týká jiného íránského manželského páru. Žena tvrdí, že její práva budou poškozeny, nedostane-li prostředky ve výši asi 1,5 milionu švédských korun, které jí byly slíbeny.

Teď se bude otázka o tom, zákony které země mají být uplatňovány v podobných případech, rozebírat u Nejvyššího soudu Švédska.

Zatím je těžko předpokládat, jaké rozhodnutí přijme Nejvyšší soud. Avšak bude-li ve prospěch íránských zákonů, vznikne jiná, neméně důležitá otázka: jak daleko může pokročit praxe uplatnění cizích zákonů na území Švédska, poté, co vznikne precedens?

loading...