Call Us Today! 1.555.555.555|info@yourdomain.com

Nejvyšší soud EU: Maďarsko má nelegálně držené žadatele o azyl

Autor článku: |2020-05-14T10:44:23+02:0014. 5. 2020|Svět, zzz_Titulní zpráva|

Nejvyšší soud EU rozhodl, že maďarské orgány obcházely právo EU tím, že držely afghánské a íránské žadatele o azyl ve vězních podmínkách. Také uvedl, že Budapešť je povinna přehodnotit své žádosti.

Evropský soudní dvůr (ESD) ve čtvrtek rozhodl, že žadatelé o azyl v maďarském pohraničním táboře poblíž srbských hranic byli zadržováni v souladu s právem EU nezákonným zadržením, přičemž se obešli s názorem generálního advokáta soudu za poslední měsíc.

Podmínky, které převládají v tranzitním pásmu Roszke, znamenají zbavení svobody, „uvedl soud.„ Dotčené osoby nemohou v této oblasti legálně opustit svou svobodnou vůli v žádném směru. “

Případ podali čtyři migranti z Íránu a Afghánistánu. Jejich žádosti o azyl byly zamítnuty maďarskými orgány, které tvrdily, že žadatelé o azyl vstoupili nelegálně ze Srbska, což považují za bezpečnou tranzitní zemi. Proto by měli žádat o azyl v Srbsku. Píše portál DW.

Generální advokát ESD Priit Pikamae minulý měsíc tvrdil, že vzhledem k odmítnutí Srbska je vzít zpět, je na Maďarsku, aby pokračovalo „v řízení o posouzení podstaty své původní žádosti o azyl namísto návratu do země původu“.

Kritizoval také podmínky, za kterých byly zadrženy, a uvedl, že se jedná o „protiprávní zadržení“ z důvodu „vysokého stupně omezení svobody pohybu“.

„Uchazeči o azyl, kteří jsou ubytováni, jsou fyzicky odříznuti od vnějšího světa a jsou nuceni žít v izolační situaci,“ řekl Pikamae.

Během migrační krize v roce 2015 Orban nařídil výstavbu hraničního plotu, který by zabránil žadatelům o azyl vniknout přes Srbsko tzv. Balkánskou cestou. Informuje agentura AFP.

V tom roce Human Rights Watch popsala podmínky v pohraničním táboře Roszke, kde jsou žadatelé zadržováni, jako „špinaví“ a „přeplněni“ s zadrženými „hladovými a postrádající lékařskou péči“.

loading...