Call Us Today! 1.555.555.555|info@yourdomain.com

Na americké základny v Iráku dopadly na dvě desítky raket. Jedná se o odvetu?

Autor článku: |2020-01-08T15:57:40+02:009. 1. 2020|Svět, zzz_další titulní zprávy|

Írán v noci na středu zaútočil na dvě irácké základny s vojáky západní koalice pod vedením Spojených států. Odpálil více než dvě desítky balistických střel z íránského území. Pentagon i Irák potvrzují, že terčem byla letecká základna Ajn al-Asad západně od Bagdádu a základna v Irbílu na severu Iráku. Komplexní informace o případných obětech a rozsahu škod způsobených útoky zatím nejsou k dispozici, uvedla agentura Reuters.

Íránské Revoluční gardy uvedly, že jde o odplatu za zabití generála Kásema Solejmáního, který přišel o život minulý týden pří cíleném útoku amerického dronu v Bagdádu. Iránská státní tisková agentura uvedla, že při útocích zemřelo 80 „amerických teroristů,“ nicméně podle expertů je takový počet obětí velmi nepravděpodobný.

Podle vyjádření irácké armády zemi zasáhlo 22 raket. Z nich 17 dopadlo na základnu Ajn al-Asad, přičemž dvě nevybuchly. Zbylých pět raket spadlo na sídlo sil mezinárodní koalice vedené USA v Irbílu. Americký prezident Donald Trump na Twitteru napsal, že je „zatím vše v pořádku.“ K útokům se má ještě ve středu vyjádřit. Íránská státní televize reagovala, že se Trump snaží tímto výrokem zlehčovat dopady útoku. K incidentu se má vyjádřit i íránský prezident Hasan Rúhání.

Podle Josefa Krause@surowicz, je symbolika útoku jasná. Došlo k němu na základnu al-Asad, z níž měly vyletět drony, které zabily gen. Soulejmáního. Čas “odplaty” 1:20 ráno místního času je čas smrti Qásema.

V Iráku působí téměř 40 českých vojáků v misi Severoatlantické aliance a v Bagdádu je na výcvikové misi také pět českých policistů. Obě mise jsou nyní pozastavené. Čeští vojáci v Iráku jsou po íránských raketových útocích v pořádku, jak napsal Radiožurnálu mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Zdroj zde FOTO Reuters.

loading...