Call Us Today! 1.555.555.555|info@yourdomain.com

Merkel: Báj, báj, Ameriko!

Autor článku: |2020-01-16T11:43:00+01:0016. 1. 2020|Svět, zzz_Titulní zpráva|

Nejpregnantnějším shrnutím sobotní návštěvy německé kancléřky v Moskvě u prezidenta Putina, která se protáhla déle, než plánováno, a kde vzhledem k Merkelové ruštině a Putinově němčině neměli mnoho práce ani tlumočníci, bylo, že se jedná o návrat k politickému pragmatizmu a že byla nově položena plolitická osa Berlín – Moskva (a lá Ribbentrop-Molotov). Spíše než Paříž – Moskva, o což se již na konci listopadu usiloval francouzský prezident Macron, a nyní si Francie pokračuje v budování vztahů s Ruskem tak jako tak.

Iniciací ovšem byla americká přezíravost a dominantnost vůči Evropě nepokrytě vyjevená za Trumpova mandátu, které zejména Německo bylo jak fackovací panák,  a která dosáhla svého vrcholu zavedením sankcí proti rusko-německo-evropskému plynovodu Nord Stream 2. To už přestává všechno! Nyní Merkel už natvrdo konstatovala ve Financial Times, že vztahy Evropy a USA se diplomaticky řečeno «změnily», neboť Evropa na americkém seznamu priorit « posunula » (…níž). A to podstatně níž, než je někdejším evropským velmocenským zemím milé. A ty se své někdejší mezinárodní prestiže jen tak nevzdají. Není totiž jen Washington, existuje i Peking, a zejména – historicky – Moskva. A totální odizolování se od Číny, podle Merkel, taky není odpověď.

Navíc se k oprášení vzájemně užitečné, byť obezřetné rusko-evropské spolupráce změnil duch historické doby a převládající mentalita dnešní (zpado)evropské veřejnosti. Merkel rovněž konstatovala, že systém poválečných supranacionálních paktů jako EU a OSN (NATO) měl význam zejména pro svou dobu, jejíž pamětníci jsou dnes již marginální, a zavelela k převzetí Evropou „více odpovědnosti“. A jak naznačují Timesy, předsedkyně EU Leyenová má jen chabou politoligickou intuici na měnící se Zeitgeist své doby, a evidentně se v ní ztrácí a nebude schopna si věci přebrat a racionálně reagovat. Vždy byla spíše šedou administrátorkou zaběhnutého systému. Ale co bude teď, když se systém mění ?

Takže, hoši a holky, předveďte se: překabácování začíná!

(zdroj: eurabia.cz)

loading...