Call Us Today! 1.555.555.555|info@yourdomain.com

Máme se začít obávat asteroidů?

Autor článku: |2019-11-27T10:51:05+02:0027. 11. 2019|Svět, zzz_Titulní zpráva|

Tento týden byl asteroid o velikosti fotbalového hřiště viděn kolem naší Země. O sedm let by nás znovu měl vystrašit.

Ale to je určitý druh jazyka, který najdete každý týden v určitých titulech, které opravdu milují strašidelné příběhy asteroidů.

Klamavé titulky a příběhy využívají slova, která vědci používají k vyprávění o vesmírných objektech a konotace, které mají některé z týchž slov v běžném jazyce.

Například výrazy „objekt blízko země“ (NEO) a „potenciálně nebezpečný asteroid“ (PHA) jsou astronomické pojmy používané pro kategorizaci objektů s velmi specifickými definicemi. Pokud asteroid spadne do 4,6 milionu kilometrů od Země a má určitý jas, vytvoří seznam PHA. Toto je opravdu pouze způsob, jak astronomové vytvořili velmi katalog objektů, které stojí za pozornost. U každého asteroidu se neprovádí žádné další hodnocení, aby se určilo, jak je „potenciálně nebezpečný“ před tím, než mu byl dán název přidělen.

NEO patří do ještě širší kategorie. Pokud byste opustili Zemi a cestovali ve směru kolem oběžné dráhy Marsu a kolem Slunce, a zastavíte, když jste asi 85 procent cesty na rudou planetu, vše mezi touto pozicí a sluncem by se mohlo technicky považovat za NEO.

Nevedcom se může zdát zvláštní nazývat asteroid „blízko“, když je od nás dál, než kdokoliv jiný. Ale samozřejmě, má smysl, když se zabýváme mírou rozpínání vesmíru, jak to dělají astronomové. Totéž platí pro tyto PHA. Má smysl jejich nazývat tím, že v souvislosti s obrovským prostorem, i když většina PHA není v našich životech potenciálně nebezpečím.

Až příště uvidíte nadpis, který křičí o tom, jak „Hexagonální hornina ohrožuje Zemi“, můžete zkontrolovat stejné zdroje, které dělám, abych přesně určil, jak moc byste se měli bát. Ve skutečnosti vezmu toto konkrétní monstrum jako příklad.

V druhé polovině roku 2019 začalo mnoho stránek vydávat poplachy v souvislosti s přiblížením se k asteroidu 2006 SF6, který 21. listopadu se přiblížil k Zemi. Určitě to zní jako riskantní hornina jak vyplývá z některých titulů, takže asi týden před letem jsem zkontroloval rizikovou stránku ESA.

ESA vede seznam „všech objektů, u kterých byla zjištěna pravděpodobnost nárazu s nenulovou hodnotou“.

Když jsem klikl, získal jsem úplný seznam rizik a prohledal jsem stránku, zadal 2006 SF6 a její katalogové číslo, 481394, a nic mi to nenašlo. Nezdálo se, že by tento potenciální pummeller udělal seznam 991 nejnebezpečnějších vesmírných objektů.

Dále jsem zkontroloval veřejnou databázi blízkých přístupů udržovaných Centrem pro studium blízké Země v Laboratoři pohonu letadel NASA. Hledání přineslo 2006 SF6 hned nahoře. Je to skutečně něco jako tvor s odhadovaným průměrem mezi (280 až 820 metrů).

Tato vesmírná hora velikosti mrakodrapu by mohla při nárazu způsobit nějaké skutečné škody. Ale jeho vzdálenost blízkého přístupu byla uvedena jako 11,23 lunárních vzdáleností. To je přesně to, jak to vypadá: více než 11-krát dále než měsíc, nebo asi 2,7 milionu kilometrů (4,3 milionu kilometrů). Toto „monstrum“ určitě neohrožuje Zemi.

(CPnet, foto: Twitter)

loading...