Call Us Today! 1.555.555.555|info@yourdomain.com

Maďarsko ve čtvrtek odsoudilo rozhodnutí Evropského soudního dvora: „Rozhodnutí má v úmyslu přimět Maďarsko, aby zastavilo obranu své hranice plotem a umožnilo přechod imigrantům do země,“ reaguje Gergely Gulyáš

Autor článku: |2020-05-15T14:12:54+02:0016. 5. 2020|Svět, zzz_Titulní zpráva|

Maďarsko ve čtvrtek odsoudilo rozhodnutí Evropského soudního dvora (ESD), podle něhož bylo Maďarsko označeno za nelegálně držené žadatele o azyl v tranzitní zóně Röszke na hranicích se Srbskem, přičemž maďarští představitelé tvrdí, že nejvyšší evropský soud staví schopnosti národních států v oblasti ochrany hranic na riziko.

Evropský soudní dvůr, který je ekvivalentem Evropské unie s nejvyšším soudem, nyní nařídil maďarským orgánům, aby znovu zvážily uplatňování takových zadržování migrantů.

Maďarsko uvedlo, že toto rozhodnutí je v přímém rozporu s předchozím rozsudkem Evropského soudu pro lidská práva (EÚLP) v loňském roce.

„Rozhodnutí je nepochopitelné. Rozhodnutí má v úmyslu přimět Maďarsko, aby zastavilo obranu své hranice plotem a umožnilo přechod imigrantům do země,“ uvedl ministr odpovědný za úřad předsedy vlády Gergely Gulyás ve čtvrtek na tiskovém briefingu. „Pokud nebezpečí infekce způsobí, že většina evropských hranic bude uzavřena, je obzvláště ohrožující, že se Evropský soud domnívá, že účinná ochrana státních hranic a posuzování žádostí o azyl mimo jeho území je v rozporu s evropským právem.“ Píše portál RMX.

Případ původně podali dva íránští a dva afghánští státní příslušníci uvíznutí v tranzitní zóně Röszke na jižní hranici Maďarska se Srbskem. Vstoupili do tranzitního pásma, kde žádali o azyl v Maďarsku, ale maďarské úřady odmítly svůj případ zpracovat a tvrdily, že pocházejí ze Srbska, země považované za bezpečnou.

loading...