Call Us Today! 1.555.555.555|info@yourdomain.com

Macronovi shořela Notre Dame a nás bude poučovat? Brazilci si podali francouzského prezidenta

Autor článku: |2019-08-27T15:53:16+02:0028. 8. 2019|Svět, zzz_další titulní zprávy|

Členové skupiny vyspělých ekonomik G7 se dohodli, že uvolní na hašení požárů v Amazonském pralese okamžitou finanční pomoc 20 milionů dolarů (465 milionů Kč). V Biarritzu to dnes oznámili francouzský prezident Emmanuel Macron a chilský prezident Sebastián Piňera.

Amazonii označil šéf Elysejského paláce za „zelené plíce planety“ a doplnil, že o podobné pomoci uvažují země G7 také v případě Afriky, kde rovněž hoří deštné pralesy.

Dalším krokem má být podle Macrona iniciativa na opětovné zalesnění Amazonie. Spustit ji chce na zářijovém Valném shromáždění OSN.

Požáry vyvolaly minulý týden i roztržku mezi některými zeměmi Evropské unie a Brazílií, která podle nich nebojuje s požáry dostatečně rázně. Například Francie a Irsko pohrozily, že by mohly zablokovat ratifikaci dohody o volném obchodu mezi EU a skupinou jihoamerických zemí Mercosur. Brazilský prezident Jair Bolsonaro Macrona obvinil z koloniálního smýšlení, v pátek ale nařídil, aby se do boje s požáry pralesa zapojila i armáda.

Na sociálních sítích však šéf úřadu brazilského prezidenta prohlásil, Brazílie odmítne nabídku finanční pomoci od zemí skupiny G7 na boj lesními požáry, které ohrožují amazonský prales. Prohlásil, že Evropa má tyto peníze použít spíše na zalesňování svého kontinentu.

Doslova řekl:“Děkujeme, ale možná by měly být ty peníze použity na zalesňování Evropy. Emanuel Macron nedokázal zabránit požáru kostela, který je světovým kulturním dědictvím a chce poučovat naši zemi?“ řekl serveru O Globo šéf úřadu prezidenta Onyx Lorenzoni s odkazem na letošní požár katedrály Notre-Dame v Paříži. Dodal, že Brazílie by mohla ostatní učit, jak chránit lesy.

Zdroj zde a zde.

loading...