Call Us Today! 1.555.555.555|info@yourdomain.com

Je možné, že Itálie opustí EU? Nový průzkum to naznačuje

Autor článku: |2020-04-23T12:40:20+01:0024. 4. 2020|Svět, zzz_Titulní zpráva|

Může být Italexit v blízké budoucnosti Evropské unie? Nový průzkum naznačuje, že se jedná o jednoznačnou možnost.

Vzhledem k tomu, že v Bruselu došlo k prudkému vyjednávání o finanční pomoci zemím zasaženým pandemií coronavirus (COVID-19), v mnoha zemích roste nálada proti EU. To je patrné zejména v Itálii, která byla během krize nejvíce zasaženým členem bloku.

Belgie, Francie, Řecko, Irsko, Itálie, Lucembursko, Portugalsko, Slovinsko a Španělsko usilovaly o vydání tzv. „Koronových dluhopisů“, které by rozdělovaly dluh mezi všechny země bloku. „Frugalská čtyřka“ – Rakousko, Finsko, Německo a Nizozemsko – však tento návrh odmítají a vyzvala k aktivaci Evropského mechanismu stability, který by členským státům umožnil přijímat půjčky formou nákupů dluhopisů od Evropské centrální banky.

Nikde v EU nebylo zklamání silnější než v Itálii a nové průzkumy veřejného mínění ukazují, že Italové trpí tím, co považují za nedostatečná opatření bloku k reakci na krizi. Podle průzkumu provedeného počátkem tohoto měsíce v Tecne Institute, který ohlásil Express, je nyní 49% Italových podporujících odchod z EU a eurozóny úplně. To představuje 20% nárůst oproti 18 měsícům, naposledy, kdy byl takový průzkum proveden. Píše Voice of Europe.

Další nedávný průzkum provedený společností Termometro zjistil, že téměř 40% Italů je pro odchod z EU i z eurozóny, což naznačuje, že průzkum z Tecne je přesný, jak uvádí Il Sussidiario.

Průzkum v Tecne zaznamenal, že pouze 40,9% respondentů chce, aby Itálie zůstala v bloku. Zbývajících 10% chce, aby Itálie opustila pouze eurozónu, nebo v některých případech, aby Itálie zůstala v eurozóně, ale opustila EU.

Tato čísla naznačují, že pokud by Itálie dnes uspořádala referendum o setrvání v EU, proevropští Italové by prohráli.

loading...