Call Us Today! 1.555.555.555|info@yourdomain.com

Islamisté Šabábu zaútočili na vojenskou základnu v Keni

Autor článku: |2020-01-05T12:51:20+02:005. 1. 2020|Svět, zzz_další titulní zprávy|

Somálská islamistická skupina Al-Šabáb zaútočila na vojenskou základnu v Keni, kterou využívají místní i američtí vojáci. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na vojenský zdroj a prohlášení islamistů. Podle keňské armády se útok podařilo odrazit. Při útoku zahynuli nejméně čtyři útočníci.  Zprávy o mrtvých amerických nebo keňských vojácích nejsou.

Byla však zničena letadla a další technika. Podle údajů Pentagonu v místě působí téměř 100 Američanů. Islamisté zaútočili v okrese Lamu na letiště, které se nachází hned vedle vojenského tábora, kde pobývají vojáci z mnoha zemí, včetně Keni a Spojených států. Bojovníci se zřejmě pokoušeli z letiště dostat na základnu. Místní obyvatelé uvádějí, že na místě vybuchla bomba v automobilu a nad základnou se zvedl oblak černého dýmu.

Šabáb je považován za odnož teroristické sítě Al-Káida. Hnutí usiluje o svržení prozápadní somálské vlády a chce zavést v zemi islámské právo šaría. Skupina vydala prohlášení, ve kterém útok potvrdila. Uvedla, že základna je domovem stovek vojáků z USA a Keni a je jedním z míst v regionu, ze kterých Američané podnikají „křížovou výpravu proti islámu„.

Téměř před rokem Šabáb uskutečnil sebevražedný útok v luxusním komplexu v keňském hlavním městě. Přišlo při něm o život 21 osob.

Není pravděpodobné, že by dnešní útok v Keni souvisel  s leteckým úderem, při kterém byl zabit velitel íránských elitních jednotek Kuds Kásem Solejmání. Šabáb je totiž sunnitská muslimská skupina a neexistují známky jejího spojení se šíitským Íránem, dodala AP.

Zdroj zde, foto Flickr

loading...