Call Us Today! 1.555.555.555|info@yourdomain.com

Hrozná vražda ve Francii znovu rozvíjí debatu o svobodě projevu a islámu

Autor článku: |2020-10-20T09:09:24+02:0025. 10. 2020|Krimi, zzz_Titulní zpráva|

Na muslimy ve Francii byl vyvíjen tlak, aby se asimilovali do sekulární kultury země. Ale za jakou cenu?

Vražda učitele, který minulý týden používal obrázky proroka Mohameda při lekcích o svobodě projevu – mladistvým muslimským uprchlíkem – vyvolala ve Francii hnutí solidarity a znovu vyvolala debatu o roli islámu v zemi.

Učitel historie a zeměpisu Samuel Paty (47) tento měsíc prozkoumal, když ukázal svým 12–14letým studentům dvě Mohamedovy karikatury zveřejněné satirickým časopisem Charlie Hebdo – stejné obrázky, které v roce 2015 inspirovaly džihádisty k zabití 11 zaměstnanců členové časopisu a šest dalších v Paříži. Rodiče a učitelé ve škole, která se nachází pouhých 20 mil od hlavního města, uvedli, že Paty dala svým muslimským žákům příležitost opustit učebnu nebo se dívat jinam, aby je nehněvala.

Modlářství je v islámu zakázáno a mnoho oddaných muslimů věří, že jakékoli vyobrazení Mohameda nebo jakéhokoli uctívaného proroka je tabu. Mnozí však také považovali kresby Charlie Hebdo za obzvláště urážlivé nejen proto, že zobrazovaly proroka, ale také proto, že tak činili způsobem, který podle některých kritiků udržoval rasistické, bigotní stereotypy muslimů.

Následoval týdenní rozruch. Otec jednoho studenta vyzval k „mobilizaci“ proti Patymu – včetně jeho propouštění – a zveřejnil adresu školy a jméno učitele na sociálních médiích. Islámský militantní dokonce doprovázel rozrušené rodiče do školy, aby se zasadili o vypuštění instruktora.

Minulý pátek se však situace stala smrtící, když Abdoullakh Abouyezidovitch, 18letý uprchlík z Čečenska, srazil Paty řeznickým nožem, když se učitel vydal domů. Francouzské úřady uvedly, že podezřelý útočník, který žil asi 40 mil od školy, požádal studenty, aby identifikovali Patyho okamžiky, než ho zabili. Teenager byl zastřelen poté, co se pokusil bodnout a zastřelit úřady, které se k němu uzavřely.

Policie našla účet na Twitteru s podezřením na příslušnost k útočníkovi, protože zveřejnil obrázek useknuté hlavy spolu se zprávou: „Popravil jsem jednoho ze psů z pekla, který se odvážil Mohameda srazit.“ Píše portál Vox.

Francouzský prezident Emmanuel Macron, který v sobotu navštívil místo vraždy, uvedl, že poprava se zdá být „islamistickým teroristickým útokem“ spáchaným, protože Paty „učila svobodu projevu“. Dodal, že terorista se snažil „zaútočit na republiku a její hodnoty,“ a dále poznamenal, „toto je naše bitva a je existenciální. Oni [teroristé] neuspějí. … Nerozdělí nás. “

loading...