Call Us Today! 1.555.555.555|info@yourdomain.com

Francie ruší kontroverzní dodávku lodí do libyjské pobřežní stráže ohledně nároků na zneužívání migrantů

Autor článku: |2019-12-04T12:45:16+02:004. 12. 2019|Svět, zzz_Titulní zpráva|

Francouzští představitelé potvrdili, že zrušili dodávku lodí pro libyjskou pobřežní hlídku poté, co osm nevládních organizací podalo žalobu proti tomuto kroku a odsoudilo libyjské špatné zacházení s migranty vázanými na EU. Ministerstvo obrany uvedlo v poznámce adresované správnímu odvolacímu soudu v Paříži 26. listopadu: „Tento převod byl původně plánován na pomoc Libyi, ale ministerstvo se rozhodlo lodě do tohoto státu nedodat.

„Situace v Libyi neumožňuje nabídku těchto lodí,“ řekl agentuře AFP anonym ze ministerstva obrany. Ministr obrany Florence Parly v únoru oznámil, že Francie věnuje šest polotuhých nafukovacích sillingerských řemesel Libyjskému námořnictvu, pod jehož působením pobřežní hlídka, řekla, že jejím cílem bylo pomoci vládě „v boji proti nelegálnímu přistěhovalectví“. Skupiny na ochranu práv však okamžitě protestovaly proti plánu a obvinily libyjskou pobřežní hlídku, aby zvedly migranty ve Středozemním moři a přivedly je zpět do sordidních, přeplněných vazebních středisek, kde jsou běžně vystavena mučení, nucené práci a dalšímu zneužívání.

Nevládní organizace tvrdily, že francouzský dar by porušil evropské embargo na Libyi související s dodávkou vojenského vybavení, jakož i zákaz obchodu se zbraněmi do zemí, kde by mohly být použity k páchání nebo usnadnění trestných činů.

Massimo Moratti, regionální ředitel pro výzkum Amnesty International, v dubnu uvedl: „Dodávání lodí na libyjskou pobřežní hlídku… jako eskalace ozbrojeného konfliktu v Libyi je bezcitná a nezodpovědná.“

Skupiny na ochranu práv, mezi které patří Amnesty a Doktoři bez hranic, později v pondělí volali po zrušení nabídky, podle které by Francie učinila „spoluúčast na zločinech spáchaných proti migrantům a uprchlíkům v Libyi“.

Lola Schulmann z Amnesty France uvedla, že doufá, že rozhodnutí Paříže stáhnout svou nabídku bude „zlomovým bodem ve vztazích mezi Francií a Libyí, pokud jde o migrační politiku“.

(Express, foto: Printscreen Youtube)

loading...