Česká ekonomika padá do stagflace

stagflace
Česká ekonomika padá do stagflace

Česká inflace na 18procentech a „holubiččí“ přístup ČNB, která svou polohou v nepotřebě dalšího zvyšování sazeb nadále prodlužuje horizont dosažení inflačního cíle (2 %). Oproti USA má ČR reálně základní měnové sazby zápornější, a to z důvodu menšího rozdílu základní sazby a inflace.

Ve 3. čtvrtletí klesla česká ekonomika o 0,4 a další pokles se očekává i v dalším čtvrtletí. Na oko může situace vypadat, že sazby, zvýšené předchozí radou zabírají.

Problém stlačeného vzduchu v nafukovacím balonku

Brzdící trh s hypotečními úvěry, začínající korekce na trhu s nemovitostmi, zastavený růst HDP, inflace v meziměsíčním poklesu mohou zdánlivě vypadat, že současná výše sazeb je nastavena na správnou úroveň. Nicméně ďábel číhá na trhu práce, který vykazuje stále znaky přehřívání. Na úrovni 3,5 % je stále pod standardní strukturální nezaměstnaností. Její růst o 0,1 % meziměsíčně nenaznačuje, že by mělo dojít ke zchlazování.

V tomto období běžně takto nezaměstnanost roste vzhledem ke končícím sezonním pracím. Trh práce je v současné době lakmusovým papírkem, který nám může naznačovat, jakým směrem se vydá inflace během příštího roku. Stále je ve hře roztočení mzdově-inflační spirály vzhledem k tlaku na zvyšování mezd. Tlakem na vzduchem naplněný nafukovací balonek se vyvalí stěna na nejslabším místě, to je v současné době český trh práce.

Stagflace 2023

Prognóza ČNB předpovídá na rok 2023 stále dvoucifernou inflaci na úrovni 10% a propad ekonomiky o 0,7procenta. ČNB tedy již dnes předpokládá a tím směrem též svými kroky kormidluje českou ekonomiku do vyloženě stagflačního stavu. Ve vyspělých demokratických ekonomikách je běžné na tuto situaci reagovat dalším zvyšováním sazeb.

Před zatáčkou, do které není vidět, je vždycky lepší šlápnout na brzdu více a posléze zvolňovat. Tuto poučku zřejmě ČNB dle svých vyjádření zřejmě naprosto ignoruje. Výhled případného snižování sazeb je tedy minimálně do poloviny příštího roku pasé a to přesně z důvodů, řekněme „holubiččího“ přístupu ČNB. Vlivem dalšího nezvyšování sazeb se může stát, že se v české ekonomice dvouciferná inflace zabydlí až do roku 2024.

Dvouprocentní inflační cíl v roce 2024 zůstane jen zbožné přání odborných prognóz naší matky bank. Rok 2023 bude rokem vysoké inflace a klesajícího HDP. Nezbývá než doufat, že propad naší vnitrozemské, otevřené ekonomiky nebude hluboký.