Zájem o hypotéky klesá

hypotéky
Zájem o hypotéky klesá

Zájemci o vlastní bydlení už několik měsíců sledují vývoj hypotečního trhu s velkým znepokojením. Hypotéky totiž neustále zdražují, jak dokazují i aktuální data České bankovní asociace (ČBA). Podle ní vzrostla úroková sazba u skutečně nových hypoték v květnu na 4,64 procenta z dubnových 4,39 procenta. Hypotéky tak zdražují už 15 měsíců v řadě a dostaly se na nejvyšší úroveň od roku 2010. Nabídkové ceny se nyní podle ČBA pohybují v rozmezí od 5,5 do 7 procent v závislosti na konkrétních parametrech hypotéky. Kvůli růstu tržních úrokových sazeb se dá očekávat další zdražování hypoték.

Dlouho nevídané hypoteční úrokové sazby způsobují zásadní propad zájmu. Objem poskytnutých hypoték v květnu podle ČBA propadl meziročně o 60 procent. Za celý letošní rok je objem i počet poskytnutých hypoték ve srovnání se stejným obdobím loňského roku nižší přibližně o 45 procent.

Tento vývoj hypotečního trhu dále ovlivňuje také realitní trh, hlavně z pohledu struktury kupujících. Zatímco dlouhodobě byl počet klientů s hypotékou a vlastními zdroji poměrně vyrovnaný, nyní se postupně mění. Snižuje se podíl lidí kupujících nový byt pro vlastní potřebu, naopak stoupá počet investorů hledajících v nemovitostech bezpečné zajištění proti rovněž velmi vysoké inflaci. Mnozí zájemci, kteří by ještě před pár měsíci na hypotéku a tím pádem i vlastní bydlení dosáhli, jsou nyní odsouzeni zůstat v nájemním bydlení.

Společně se stále nedostatečnou nabídkou nových bytů, pomalým procesem povolování nových staveb, rostoucí cenou stavebních prací a materiálu povede aktuální nepříznivý vývoj na hypotečním trhu k tomu, že se už tak špatná dostupnost vlastního bydlení ještě zhorší.

Doporučené články