Call Us Today! 1.555.555.555|info@yourdomain.com

Evropská pravice má lék na COVID-19: Nacionalismus

Autor článku: |2020-05-14T10:25:08+02:0014. 5. 2020|Svět, zzz_Titulní zpráva|

Zatímco svět čerpá lekce COVID-19 a představuje si velmi odlišnou budoucnost, švédský pravicový YouTuber „Rozzlobený cizinec“ říká, že jedna věc je již jasná: „Neexistuje nic jako solidarita EU.“

A podle komentářů, které jeho videa získávají, souhlasí s ním mnoho z téměř čtvrt milionu odběratelů Angry Foreigner (Rozzlobený cizinec).

Evropa, stejně jako většina světa, se pomalu vynořuje ze zablokování, jejichž cílem je omezit šíření nového koronavírusu, se vypořádává s ekonomickou implozí, kterou někteří předpovídají, že před téměř stoletím zatíží Velkou depresi.

A krajně pravicové síly kontinentu si myslí, že znají lék: více nacionalismu.

„Francie ukradla masky ze Švédska a Itálie zuřila, že žádná jiná země jim v jejich krizi nepomohla,“ řekl BIRN Angry Foreigner, jehož skutečné jméno je Haris. „Zemím, jako je Srbsko, byla odepřena pomoc ze strany EU a místo toho byla přijata z Turecka.“

COVID-19, řekl, odhalil „vadnou povahu globalizmu právě teď, v tom smyslu, že protože každý je připojen, znamená to také, že každý na sebe příliš závisí.“

Haris, který odmítl uvést své příjmení, nemluví ve vakuu. Některá z jeho videí získávají stovky tisíc zhlédnutí, zatímco jeho názory sdílejí krajně pravicové postavy a hnutí po celé Evropě.

Takové názory, varují odborníci, hrozí infiltrací hlavního proudu, protože Evropané se snaží najít své nohy ve společnostech a ekonomikách přetvářených virem, u kterého je nepravděpodobné, že budou brzy poraženi.

„Už jsme viděli různé radikální pravicové pokusy využít [COVID-19] pro své vlastní účely,“ řekl Matthew Feldman, profesor britské Teesside University a ředitel Centra pro analýzu radikální pravice.

Feldman varuje, že krajní pravice se bude snažit využít pandemii k vytlačení xenofobních zpráv do hlavního politického diskursu, doufajíc, že ​​je přijmou zavedenější političtí aktéři.

„Toto je pracovní praxe fašismu od roku 1945,“ řekl BIRN, „což se často snižuje, když se pokoušíte vstoupit do hlavního proudu na pozadí veřejných záležitostí.“

Haris, který se stal obráncem Mohawka a kozí brady, si na scéně YouTuber udělal jméno videozáznamy – v angličtině a švédštině -, v nichž káže proti imigraci a „otevřeným hranicím“. Jeden z roku 2019 byl zveřejněn pod názvem Open Borders Spread Disease, populární krajně pravý slogan.

„Máte hlas rozumu,“ komentoval jeden divák video z března 2020, ve kterém Haris obvinil Turecko z toho, že chce v Evropě vyvolat novou krizi migrantů. Další napsal: „Je zajímavé, že jeden server YouTube zveřejňuje více faktických informací než běžná média.“

Ironií je, že sám Haris je přistěhovalec, který opustil svou rodnou Bosnu v 90. letech jako uprchlík během krvavého kolapsu federální Jugoslávie.

Haris dává přednost tomu, aby se charakterizoval spíše jako „levicově liberální“ než pravicový, a v 90. letech minulého století měl styky se švédskými demokraty, populistickou stranou s kořeny na neonacistické scéně ve Švédsku.

Dívá se však i na Švédsko; v roce 2017 vyrobilo polské ministerstvo vnitra v rámci vládnoucí pravicové strany Právo a spravedlnost video představující velké skupiny uprchlíků, kteří běhali přes evropské hranice, a následně YouTube uvedlo do omezené sledovanosti, což znamená, že se nebude zobrazovat jako doporučené video nebo ve vyhledávání – Haris to sdílel sám na svém vlastním kanálu pod názvem „Based Poland“.

Název nebyl náhoda. „Na základě“ je pojem, který se často používá v krajních pravicových prodejnách, jako je Daily Stormer, a na fórech, jako je 8chan pro zemi nebo jednotlivce, které jsou považovány za hodné podpory. Píše portál Balkaninsight.

Tento termín byl kooptován americkým rapperem Lil B, který vysvětlil „založeno“ jako význam, „nebát se toho, co si o vás lidé myslí. Nebojím se dělat to, co chceš. “

V krajně pravicovém vesmíru je „založená“ země zemí, která je otevřeně hrdá na své etnické, náboženské a národní zázemí a rozhodně se nebojí bojovat proti tomu, co krajní pravice vidí jako západní liberální řád.

„BasedPoland“ je také název populárního krajně pravicového účtu Twitter s více než 121 000 sledujícími a vedeným Adamem Starzynským, etnickým Polem narozeným a vychovaným ve Švédsku, který však nyní žije v Polsku a v roce 2016 získal polské občanství.

Když COVID-19 zametl Evropu, účet společnosti Starzynski ve službě BasedPoland vypustil tweety s videi malovajícími menšiny v negativním světle, jako je obvinění muslimských migrantů a romských komunit z nedodržování sociálních distancujících požadavků.

loading...