Call Us Today! 1.555.555.555|info@yourdomain.com

EU se připravuje na migrační vlnu uprostřed krize v Libyi

Autor článku: |2020-01-16T11:48:16+02:0016. 1. 2020|Svět, zzz_Titulní zpráva|

Evropská unie bude připravena na případnou migrační vlnu z Libye uprostřed krize v regionu, uvedl úředník Evropské unie 15. ledna.

„Připravenost, nečinnost ad hoc, je velmi důležitým prvkem v našem uvažování o migrační politice,“ řekla Dana Spinant, tisková mluvčí Komise Evropské unie, která se zabývala otázkou agentury Anadolu ohledně dalších opatření bloku o možné nové vlně imigrace z Libye.

„Je zřejmé, že to bude také třeba inspirovat diskuse, které budeme mít o budoucnosti, evropském paktu migrace Evropské unie, který plánujeme předložit brzy, který se snažíme podívat na migraci z holistického a komplexního pohledu na řešení všechny důležité otázky, “dodala.

Téměř 1 000 lidí, kteří se pokoušeli uprchnout z Libye na lodích, bylo zadrženo a během prvních dvou týdnů nového roku se do pobřežní hlídky vrátilo zpět, informovala Mezinárodní organizace pro migraci 14. ledna.

IOM uvedla, že nejméně 953 migrantů, včetně 136 žen a 85 dětí, bylo vytrženo ze Středozemního moře a že mnoho z nich bylo vráceno do libyjského hlavního města Tripolisu.

Zvedla je libyjská pobřežní hlídka, která je vyškolena a financována Evropskou unií, a jedno komerční plavidlo. Všichni byli poté převezeni do záchytných středisek, uvedla agentura ve svém prohlášení.

IOM uvedla, že během stejného dvoutýdenního období v roce 2019 nebyli do Libye vráceni žádní migranti, ale z moře bylo poté 23 uzdraveno.

Organizace uvedla, že migranti, s nimiž její zaměstnanci hovořili, většinou obviňovali boje v Tripolisu a jeho okolí za zvýšení odjezdů do Evropské unie.

„Opatření na ochranu životů a zajištění bezpečnosti těchto lidí neexistují na místech v Libyi, kde jsou migranti vysazováni,“ uvedla agentura.

„Musí být nalezena alternativní řešení, která chrání životy, aby zmírnila utrpení tisíců mužů, žen a dětí, které jsou drženy v nelidských podmínkách.“

Libye je řízena konkurenčními úřady na východě a na západě, které soupeří o moc. Východoevropská vláda je podporována Spojenými arabskými emiráty a Egyptem, jakož i Francií a Ruskem. Západní vláda v Tripolisu dostává pomoc od Turecka, Kataru a Itálie.

Poslední kolo bojů na okraji Tripolisu hrozilo, že Libye uvrhne do chaosu soupeřícího s konfliktem v roce 2011, který vyhnal a zabil dlouholetého diktátora Muammara Kaddáfího napsal portál Hurryietdailynews.

Rusko a Turecko navrhly minulý týden příměří v naději, že skončí s dlouhodobou občanskou válkou země severní Afriky. Fayez al-Sarraj, hlava libyjské vlády U.N. v Libyi, a jeho soupeř, generál Khalifa Hifter, přišli do Moskvy 13. ledna, aby jednali s ruskými a tureckými diplomaty a vojenskými funkcionáři.

Sarraj podepsal návrh před odletem, zatímco Haftar požádal o více času, aby ho zvážil, a pak opustil Moskvu, aniž by dokument podepsal.

Na cestě z Moskvy se Sarraj zastavil v Istanbulu, kde se setkal s velvyslancem USA v Turecku Davidem Satterfieldem. Velvyslanectví USA uvedlo, že diskutovalo o „otázkách společného zájmu“.

loading...