Call Us Today! 1.555.555.555|info@yourdomain.com

Česko vrátilo zabavené roušky Itálii

Autor článku: |2020-03-25T17:39:57+02:0025. 3. 2020|Svět, Zdraví, zzz_další titulní zprávy|

Česko předalo Itálii 110.000 roušek jako náhradu za ty nedopatřením zabavené v Lovosicích v Ústeckém kraji. Na twitteru o tom informoval ministr zahraničí Tomáš Petříček. Česko roušky do Itálie odvezlo autobusem spolu se 43 italskými občany. Zpět do Česka se autobusem z Itálie vrací 34 Čechů. „Policie vyšetřuje, jak se ochranné roušky dostaly do ČR,“ uvedl Petříček. Podle dřívějšího vyjádření ministerstva Česko nečekalo na konec vyšetřování a vzhledem k vážné situaci v Itálii odeslalo náhradu ihned.

Zmíněné roušky byly uloženy ve firemním skladu v průmyslové zóně v Lovosicích. Celníci tam objevili před týdnem 680 tisíc roušek a 28 tisíc respirátorů. Následné šetření odhalilo, že část z nich byl dar Červeného kříže města Čching-tchien čínské provincie Če-ťiang čínským krajanům v Itálii, píší internetové noviny irozhlas.cz.

Ministr vnitra Jan Hamáček už dříve uvedl, že v Lovosicích šlo o zásah policie proti spekulantům s rouškami. Firma je podle něj měla dodat zdravotníkům, ale na poslední chvíli se snažila navyšovat cenu.

Italský deník La Repubblica v sobotním článku spekuluje o tom, že čínským darem pro Itálii byly všechny ochranné pomůcky zabavené v Lovosicích, nikoli jen jejich část. Odvolává se přitom na pracovníka pražského výzkumného ústavu AMO Lukáše Lva Červinku, který ovšem řekl, že takové tvrzení italským médiím neposkytl. Informace italského listu převzala také francouzská média. Český velvyslanec ve Francii Michal Fleishcmann způsob jejich informování v prohlášení odmítl.

loading...