Barvy v koupelně mají vliv na vaši náladu

koupelna
Barvy v koupelně mají vliv na vaši náladu

Koupelna je místo, kam si mnoho z nás chodí odpočinout, relaxovat a s trochou nadsázky lze říct, že z ní často vyjdeme jako úplně „nový“ člověk. Je tedy logické, že právě tady bychom se měli cítit příjemně a uvolněně.  Jak toho dosáhnout? To je jasné! Přeci barvami. Ty totiž mají velký vliv na to, jak se cítíme.

Aby to ale nebylo tak jednoduché, i zde je nutné dodržet pár pravidel. S barvami a jejich kombinací musíme zacházet s opatrností. Vhodná volba odstínů a jejich kombinace totiž dokáže navodit tu pravou relaxační atmosféru, pokud ale někde uděláte chybu, vytvoříte místo, kde vám třeba nebude úplně příjemné trávit čas. I u barev tak platí, že méně je někdy více. Pojďme se tedy podívat, jak na to.

Klasickými tlumenými pastelovými barvami vytvoříte příjemné prostředí, stejně tak, jako když vsadíte na barvy v elementu vody či harmonizující zelenou. Pokud vás lákají výraznější barvy, odborníci je doporučují aplikovat na zajímavé designové prvky, kterými mohou být i vaše otopná tělesa. Ty se harmonicky doplní s většími plochami v barvě bílé, krémové, světle šedé nebo třeba se světlým dřevem. K dokonalosti pak vše dovedete barevně sladěnými koupelnovými textiliemi – na ručníky, osušky, závěsy a koupelnové předložky rozhodně nezapomínejte.

Tmavé barvy

Pokud je vaše koupelna prostorná, můžete s klidem sáhnout i po sytých, tmavých barvách. I taková tmavě šedá nebo černá jsou dnes v kurzu. Jen je nutné s nimi umět pracovat a vhodně je kombinovat s kontrastními detaily. Ústředním motivem koupelny se klidně může stát stěna (ano, pouze jedna) s černými obklady, na které dokonale vynikne bílé umyvadlo, bílé koupelnové skříňky a další doplňky.

Pro malé koupelny jsou však velké tmavé plochy naprosté tabu. Malé prostory totiž opticky ještě více zmenší a na některé lidi pak taková koupelna může působit nepříjemným, až klaustrofobickým dojmem. Zde je dobré volit světlé barvy, které naopak prostor dokážou opticky zvětšit a rozjasnit. Tmavé detaily jsou však povolené. Černý koupelnový žebřík je v poslední době velmi oblíbeným prvkem. 

Nebojte se ani vzorů

Dlaždičky, obklady, závěsy nebo ručníky rozhodně nemusí být jednobarevné, pokud se pro nějaký vzor ale rozhodnete, vsaďte na jemné linie a pouze na jeden motiv. Rozhodně nekombinujte například květinové vzory s puntíky nebo pruhy.

Obklopte se přírodou

V posledních letech je velmi oblíbeným materiálem do koupelen přírodní dřevo v především světlých odstínech. Pokud ho správně zkombinujete například s tmavě zelenou barvou, budete se cítit jako na mýtině uprostřed lesa. Tyrkysová, světle zelená, akvamarínová nebo modrá vás naopak připomenou mořské pobřeží a navodí uklidňující atmosféru, ve které dokážete vypnout a zregenerovat si po náročném pracovní dni nejen své nervy.

Fialová a bílá? Nikdy neomrzí!

Nejen pro rok 2022 je světle fialová barva favoritem. Kombinace jemného odstínu pastelově fialové s nadčasovou bílou se hodí v podstatě do jakéhokoli prostoru. Fialová barva totiž přináší harmonii a pocit bezpečí. Pokud se spojí s bílou, vytvoří uvolňující interiér, přímo vybízející k relaxaci. Do koupelny tedy značka ideál. 

Co jednotlivé barvy dokážou?

Žlutá – prostor rozzáří a vnese do něj energii. Ale pozor, spíš, než na větší plochy se hodí na designové prvky a doplňky jako jsou například otopná tělesa.

Červená – je velmi výrazná a protikladná, na každého působí jinak (u někoho může dokonce vyvolávat stres či agresi) a je dobré s ní šetřit. Zapomeňte na velké červené plochy – stěny, skříně či koberce. Ale takový radiátor ve světlém prostoru je rozhodně skvělou volbou – místnost rozzáří a dodá ji energii.

Modrá – modrá je barva klidu, odpočinku a stability, nebe a vody. I proto je velmi vhodná pro větší plochy. Světlé varianty modré se nejlépe hodí do pracoven, dětských pokojů či kuchyní. Je dobré ji kombinovat s doplňky ve výraznějších barvách.  Sytě modrá či tyrkysová působí osvěžujícím dojmem. Modrý koupelnový žebřík tak dokáže rozzářit klasickou bílou koupelnu.

Černá – v kombinaci s klasickou bílou, béžovou či šedou vytvoří dokonalý kontrast, který je vrcholem luxusu. Musíte ale dobře plánovat a vyladit i drobné detaily.

Šedá – při správném využití (s opatrností) přináší tón nadčasovosti a elegance. Dobrou službu udělá její využití na větších plochách. Vždy je ale nutné ji vyvážit třeba bílou či béžovou.

Zelená – působí uklidňujícím dojmem a skvěle se tak hodí do koupelen a ložnic. Dokáže navodit příjemnou atmosféru a lze ji využít i na větších plochách.

Bílá – existuje větší nadčasovost a čistota?