Call Us Today! 1.555.555.555|info@yourdomain.com

Balkánské země bojují obtížně s koronaviry kvůli nedostatku lékařů a lékařských potřeb

Autor článku: |2020-03-18T20:44:13+02:0018. 3. 2020|Svět, Zdraví, zzz_další titulní zprávy|

Lékařské systémy v Srbsku, Bulharsku, Albánii, Bosně, Severní Makedonii a Rumunsku byly v posledních několika letech těžce zasaženy masivním odchodem lékařů a zdravotních sester. Lékaři se přestěhovali do bohatších zemí za lepší odměnou. Churavý zdravotní systém na Balkánu jim nabízejí hodiny přepracování, skromné ​​platy a chronický nedostatek základních zdravotnických potřeb k léčbě lidí.

V Bulharsku vláda oznámila finanční podporu všem lékařům zapojeným do léčby pacientů s koronaviry. Každému zdravotníkovi s měsíčními platy bude vyplaceno dalších 500 EUR. V Albánii premiér Edi Rama oznámil, že od března budou všem zdravotnickým pracovníkům vyplaceny odměny 1 000 eur měsíčně. Průměrný měsíční plat Albánie je 450 EUR.

V celém Srbsku byl vyhlášen stav nouze, včetně zákazu vycházení od soumraku do úsvitu a také kompletní zákaz pro všechny občany starší 65 let opustit své domácnosti. Epidemiolog Predrag Kon, který je součástí srbského antivirového týmu, vysvětlil, že myšlenkou nouzového stavu je utlumení epidemie na tak dlouhou dobu, jak jen je to možné, aby nedošlo nárazově k přílišnému zatížení zdravotnického systému.

Srbský prezident Aleksandar Vucic minulý týden oznámil, že všichni zdravotničtí pracovníci, kteří se zapojili do boje proti konaviru, obdrží 10% nárůst mezd. Vzhledem k nízkým mzdám a obtížným pracovním podmínkám odešlo v posledních letech z krajiny asi 6 000 srbských lékařů a sester. To přimělo vládu, aby zrušila dohodu s Německem o najímání sester ze Srbska.

V Chorvatsku, které také čelí velkému nedostatku zdravotnických pracovníků, je boj proti epidemiím srovnáván s válkou země za nezávislost na Jugoslávii v 90. letech. „Věřím, že jsme zvyklí na všechny druhy situací,“ řekl Alemka Markotic, šéf Záhřebské nemocnice pro infekční onemocnění.

loading...