Call Us Today! 1.555.555.555|info@yourdomain.com

‚Absolutně žádné slitování‘: Uniklé soubory ukazují, jak Čína organizovala hromadné zadržování muslimů

Autor článku: |2019-11-28T12:38:52+02:0028. 11. 2019|Krimi, zzz_Titulní zpráva|

Na konci semestru si studenti rezervovali lístky domů a doufali, že si po zkouškách a léto šťastných setkání s rodinou na dalekém západě Číny udělají pohodovou přestávku.

Místo toho jim bude brzy sděleno, že jejich rodiče byli pryč, příbuzní zmizeli a sousedé zmizeli – všichni byli zavřeni v rozšiřující se síti zadržovacích táborů postavených za účelem držení muslimských etnických menšin.

Úřady v oblasti Sin-ťiang se obávaly, že situace je práškový sud. A tak se připravili.

Vedení distribuovalo utajovanou směrnici, která místním úředníkům radí, aby se vrátili zpět, jakmile dorazili, a udrželi je v klidu. Zahrnoval chladně byrokratický průvodce, jak řešit jejich úzkostné otázky, počínaje nejviditelnějším: Kde je moje rodina?

„Jsou ve výcvikové škole zřízené vládou,“ začala předepsaná odpověď. Pokud by byli tlačeni, úředníci by měli studentům říkat, že jejich příbuzní nebyli zločinci – přesto nemohli opustit tyto „školy“.

Směrnice patřila mezi 403 stran interních dokumentů, které byly sdíleny s The New York Times v jednom z nejvýznamnějších úniků vládních dokumentů z uvnitř vládnoucí komunistické strany Číny za desetiletí. Poskytují nebývalý vnitřní pohled na pokračující omezování v Sin-ťiangu, ve kterém úřady za poslední tři roky navštěvovaly až milion etnických Ujgurů, Kazašů a dalších do internačních táborů a věznic.

Děti viděly, jak jsou jejich rodiče odebráni, studenti přemýšleli, kdo by platil jejich školné a plodiny nemohly být vysazeny nebo sklizeny pro nedostatek pracovních sil. Úředníci však byli vyzváni, aby řekli lidem, kteří si stěžovali, že jsou vděční za pomoc Komunistické strany a mlčí.

Uniklé papíry nabízejí nápadný obrázek o tom, jak skryté mašinérie čínského státu prováděly nejrozsáhlejší internační kampaň v zemi od doby Mao. Mezi hlavní zveřejnění v dokumentech patří:

•Prezident strany Xi Jinping, vedoucí strany, položil základy zákroku v sérii projevů předaných úředníkům v soukromí během a po návštěvě v Sin-ťiangu v dubnu 2014, jen několik týdnů poté, co uighurští militanti bodli více než 150 lidí na nádraží , zabíjení 31. Pan Xi vyzval k úplnému „boji proti terorismu, infiltraci a separatismu“ pomocí „diktaturních orgánů“ a „absolutně žádné milosrdenství“.

(Uyghunamerican, foto: Pixabay)

loading...